Czym w ogóle jest nowotwór? Proces tworzenia się nowych komórek zachodzi codziennie w organizmie każdego człowieka. Z nowotworem mamy jednak do czynienia nie wtedy, gdy pojawi się jakakolwiek nowa komórka, lecz wówczas gdy organizm traci nad nią kontrolę. 

Według raportu Światowego Funduszu Badań nad Rakiem niemal połowie zachorowań na nowotwór można zapobiec stosując odpowiednią dietę. Co najważniejsze, nie jest to dieta bardzo skomplikowana ani droga

- Człowiek nie ma żadnego wpływu na to jakie ma geny, ale mamy jeszcze broń w postaci profilaktyki - przyznaje Milena Nosek, dietetyk marki LongLife. 

Czego należy unikać w diecie antyrakowej? Przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej oraz potraw zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Dobrze jest także zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych - zwłaszcza z wieprzowiny, wędlin, soli kuchennej i cukru.

Skąd te wszystkie wyrzeczenia? Tłuste czerwone mięso zawiera bardzo duże ilości kwasów Omega-6 powodujących stany zapalne odpowiedzialne za rozmnażanie się obecnych już w organizmie komórek rakowych. Wędliny obfitują w konserwanty, spośród których najgroźniejsze to związki azotowe N-nitrozoaminy. Sól w zasadzie nie ma żadnych walorów odżywczych i sama w sobie jest konserwantem, natomiast cukier jest bezpośrednim żywicielem nowotworów znajdujących się w okolicach przewodu pokarmowego. 

Jak zatem powinna wyglądać zdrowa, antyrakowa dieta? Przede wszystkim powinna być bogata w antyoksydanty powstrzymujące rozwój wolnych rodników, w witaminy A, C i E oraz w magnez i selen. 

- W praktyce wygląda to tak, że na talerzu znajduje się paleta barw - wyjaśnia dietetyk marki LongLife. - Antyoksydanty znaleźć można w zielonych warzywach strączkowych, brokułach, czerwonej papryce, karczochach, dyni, marchwi, bakłażanach, ale także w morelach, melonach i wszystkich ciemnych owocach. Warto także pamiętać o ziołach i przyprawach, szczególnie o oregano i kurkumie, która zdaniem wielu naukowców ma najsilniejsze działanie przeciwrakowe. Ta dieta dla wielu osób nie musi być rewolucją. Podstawą są warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ryby morskie i drób. Jej szczegółowe ułożenie powinno jednak uwzględniać styl życia, obciążenia czy wagę danej osoby. 

Dietetyk zwraca również uwagę na warzywa o intensywnym zapachu – czosnek, cebulę, por czy szczypiorek, które sprzyjają obumieraniu niektórych nowotworów. Równie pomocna w profilaktyce nowotworowej jest zielona herbata, która zawiera zarówno antyoksydanty, jak i związki katechinowe zapobiegające wzrostowi nowotworu i jego przerzutom.