Do najczęściej występujących u dzieci nowotworów należą: białaczka, guzy mózgu, chłoniak oraz mięsak tkanek miękkich.

Reklama

Białaczka u dzieci

Białaczki, czyli nowotwory krwi i szpiku kości, to najczęstsze schorzenia nowotworowe diagnozowane u najmłodszych. Według danych statystycznych, stanowią około 31% przypadków nowotworu u dzieci. Dwa główne rodzaje białaczek u maluchów to: ostra białaczka limfocytowa oraz ostra białaczka szpikowa. Schorzenia te objawiają się zwykle bólem kości i stawów, utratą masy ciała, gorączką, bladością skóry, osłabieniem organizmu, uczuciem zmęczenia i zwiększoną podatnością na siniaki i krwawienia.

Guzy mózgu u dzieci

Guzy w obrębie mózgu i ośrodkowego układu nerwowego występują u około jednej piątej dzieci dotkniętych chorobą nowotworową. W większości przypadków guzy rozwijają się w móżdżku lub w pniu mózgu, wywołując uciążliwe objawy: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia oraz trudności z chodzeniem. U osób dorosłych guzy mózgu częściej występują w górnych partiach tego narządu.

Nerwiak płodowy

Schorzenie to diagnozuje się u około 7% chorych na nowotwór dzieci, przy czym większość z nich ma mniej niż 10 lat. Nerwiak płodowy może rozwinąć się w dowolnej części ciała, ale zwykle ma swój początek w jamie brzusznej i objawia się obrzękiem brzucha. Wywołuje także gorączkę oraz ból kości.

Guz Wilmsa

Reklama

Choroba rozwija się w jednej lub (rzadko) w dwóch nerkach i zwykle dotyka dzieci w wieku 3-4 lata. Objawem schorzenia jest zazwyczaj guzek lub obrzęk brzucha, choć w jego przebiegu mogą pojawić się także inne symptomy, takie jak spadek łaknienia, nudności, ból i gorączka. Guz Wilmsa rozpoznaje się u około 5% dzieci chorych na nowotwór.

Mięsak prążkowanokomórkowy

Jest to najczęstszy typ mięsaka tkanek miękkich. Mięsak prążkowanokomórkowy rozwija się w mięśniach szkieletowych i jest źródłem dolegliwości bólowych oraz obrzęków w obrębie kończyn, miednicy, brzucha, pachwin, szyi i głowy.

Chłoniak u dzieci

Schorzenie to ma swój początek w limfocytach, ale może zaatakować również szpik kostny oraz inne narządy wewnętrzne. W zależności od lokalizacji zmian nowotworowych, chłoniak wywołuje gorączkę, poty, spadek masy ciała, uczucie zmęczenia oraz guzki pod skórą szyi, pach lub pachwin.

Siatkówczak u dzieci

Mianem siatkówczaka określa się nowotwór oka, który występuje zwykle u dzieci około drugiego roku życia. Głównym objawem tego schorzenia jest nietypowy wygląd źrenicy – gdy w stronę oczu skierowane jest światło, u zdrowych osób źrenica wygląda na czerwoną ze względu na obecność naczyń krwionośnych w tylnej części oka. U osób dotkniętych siatkówczakiem źrenica sprawia wrażenie białej lub różowej.

Nowotwory u dzieci a nowotwory u dorosłych

Choroby nowotworowe u najmłodszych są często wynikiem zmian DNA w komórkach, zachodzących na bardzo wczesnym etapie życia dzieci, nierzadko już w okresie płodowym. Inaczej niż nowotwory u osób dorosłych, schorzenia nowotworowe u dzieci nie mają zwykle silnego związku z trybem życia lub szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Z małymi wyjątkami, leczenie nowotworów u dzieci przebiega sprawniej niż u osób dorosłych. Warto przy tym podkreślić, że organizm dziecka lepiej znosi chemioterapię, choć zarówno ta metoda leczenia, jak i radioterapia może powodować u małych pacjentów długotrwałe skutki uboczne.