Poprawę sytuacji przyniosłaby natychmiastowa zmiana sposobu organizacji leczenia onkologicznego - przekonuje senator Muchacki. Jak dodał, obecnie 70 procent pacjentów trafia do tzw. ośrodków pełnoprofilowych, które otrzymują jedynie połowę środków przeznaczonych na leczenie pacjentów z chorobą nowotworową . - Te liczby świadczą o tym, że coś szwankuje i trzeba to jak najszybciej zmienić - powiedział senator.

Reklama

Podczas posiedzenia komisji Marcin Pachulski, wiceprezes NFZ przedstawił dane z których wynika, że na koniec października wszystkie szpitale pełnoprofilowe, czyli takie w których chorych leczy się kompleksowo, miały tzw. nadwykonania. Ich wartość była różna. Od nieco ponad 25 milionów złotych w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i 17 mln złotych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy do niecałych 400 tysięcy złotych w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.

Pachulski powiedział, że sytuację tych szpitali może poprawić przeniesienie pieniędzy z umów niezrealizowanych do nadwykonań. Zapewnił, że sprawy onkologiczne NFZ traktuje priorytetowo.

Z informacji NFZ wynika, że w latach 2010-2013 nastąpił prawie 8-procentowy wzrost wartości umów zawartych na świadczenia onkologiczne, z 2 mld 34 mln złotych do prawie 2 mld 200 mln złotych.