Pierwszym i podstawowym krokiem pozwalającym na szybką i wiarygodną diagnozę nowotworu piersi jest wykonanie mammografii. Jest to badanie radiologiczne, umożliwiające wykrycie zmian nowotworowych w blisko 80 proc. przypadkach. Mammografia jest bezbolesna - pacjentka może jedynie odczuwać lekki dyskomfort - i bezpieczna dla zdrowia (poziom promieniowania jest nieznaczny), a jej wyniki mogą uratować życie.

Reklama

Kobietom w wieku 25-35 lat zaleca się w ramach profilaktyki badanie USG piersi. Mammografia przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet dojrzałych. Dotyczy to zwłaszcza pań, które ukończyły 50. rok życia. W tej grupie ryzyko zachorowania na raka gwałtownie wzrasta. Badania profilaktyczne wykrywają zmiany chorobowe we wczesnym etapie i umożliwiają szybkie podjęcie działań leczniczych.

Badania mammograficzne bez skierowania od lekarza można wykonać w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi m.in. w Klinice INVICTA w Gdańsku. Program dedykowany jest wszystkim kobietom w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego w ramach profilaktyki NFZ. Ostatecznej weryfikacji możliwości wykonania badania dokonuje program informatyczny SIMP NFZ. W przypadku wskazań do dalszej diagnostyki, na podstawie skierowania od lekarza, w ramach programu profilaktycznego Narodowego Funduszu Zdrowia, w INVICTA Gdańsk można wykonać również biopsję cienkoigłową.