Ziołowa herbata, która zawiera ekstrakt z fagonia cretica, zwanej również virgin’s mantle, może pomóc kobietom chorym na raka piersi. Jak wynika z badań naukowców z Aston University, Birmingham oraz Russells Hall Hospital w Dudley, wyciąg z fagonii zatrzymuje wzrost komórek nowotworowych i to już po pięciu godzinach od aplikacji, zaś po 24 godzinach komórki rakowe umierają. Co ważne, zdrowe komórki nie ulegają uszkodzeniom – czytamy w „Daily Mail”, omawiającym wyniki badań opublikowane w „Science PLoS ONE”.

Reklama

Uczeni prowadzili badania w laboratorium i tam udało im się wstępnie rozpracować mechanizm działania ekstraktu z fagonii. Otóż naprawia on zniszczone DNA komórek, co zatrzymuje rozwój nowotworu.

Nadal nie przeprowadzono badań z udziałem ludzi. Ale taką ziołową herbatę piją w Pakistanie kobiety, które cierpią na raka piersi. Napar nie jest jednak uważany za lek, a jedynie naturalny środek wspomagający leczenie. U chorych pijących napar z fagonii nie zaobserwowano skutków ubocznych, takich jak po chemioterapii: wypadania włosów, spadku liczby krwinek czy nudności.

Fagonia creatica rośnie w suchych i pustynnych rejonach Pakistanu, Indii, Afryki oraz części Europy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>