Regularne badania cytologiczne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania nowotworowi szyjki macicy w inwazyjnej postaci, zaznaczają eksperci Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Przypominają, że codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki, a 5 z nich niepotrzebnie umiera, zostawiając dzieci, rodziny i bliskich, bo choroba została wykryta w zaawansowanym stadium.

Reklama

Jak ocenia w filmie zamieszczonym na stronie koalicji Krystyna Janda, jest to "porażająca informacja", zwłaszcza, że statystyki te byłyby zupełnie inne, gdyby Polki wykonywały raz do roku proste badanie cytologiczne. Pozwala ono wykryć raka szyjki w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest on wyleczalny niemal w 100 proc.

Badania wskazują, że większości zgonów z powodu tego nowotworu udałoby się uniknąć nawet wówczas, gdyby panie robiły bezpłatną cytologię regularnie co 3 lata w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Adresy gabinetów, w których można ją wykonać znajdują się na stronie internetowej www.polecamcytologie.pl.

Dzień Kobiet jest dobrą okazją do tego, by wyciągnąć z szuflady zaproszenie do udziału w badaniach populacyjnych, przekonują specjaliści zrzeszeni w Koalicji RSM. Aby zmotywować Polki do tego przygotowali specjalny film, w którym tłumaczą, że żadna z nich nie musi umrzeć z powodu raka szyjki. Nagranie można obejrzeć na stronie internetowej koalicji (http://koalicjarsm.pl).

Zamieszczono na niej także rekomendacje Koalicji RSM dotyczące zmian w programie profilaktyki raka szyjki, które przekazano w lutym ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Ich wdrożenie mogłoby ograniczyć liczbę zgonów polskich kobiet z powodu tego nowotworu o połowę do 2020 r.

Reklama

Działania te poparło już wiele znanych osób, w tym m.in. aktorka Krystyna Janda, pisarka Katarzyna Grochola i wiele innych, a koalicjanci ciągle liczą na kolejne głosy wszystkich osób, którym zależy na zdrowiu obecnych i przyszłych pokoleń Polek.

Badaniem, które może być dobrym (i również bezpłatnym) prezentem z okazji Dnia Kobiet jest test w kierunku HIV.

ZSpołeczny Komitet ds. AIDS zachęca wszystkie panie, by sprezentowały sobie z okazji własnego święta bezpłatny test w kierunku HIV. Każdej warszawiance, która przyjdzie w czwartek 8 marca do Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego na ul. Chmielnej 4 będzie wręczany specjalny upominek.

Społeczny Komitet ds. AIDS przypomina, że na świecie ponad połowa osób żyjących z HIV/AIDS to kobiety, a w Polsce - panie stanowią jedną trzecią zakażonych. Większość z nich jest w wieku od 15 do 49 lat.

Kobiety są bardziej narażone na ryzyko zakażenia HIV podczas kontaktów heteroseksualnych niż mężczyźni. Wynika to z ich budowy anatomicznej oraz z tego, że w spermie wirusa HIV jest znacznie więcej niż wydzielinach żeńskich narządów płciowych, tłumaczą eksperci.

Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie całej Polski. Adresy placówek są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

To badanie pomoże paniom nie tylko lepiej zadbać o zdrowie bliskich, ale też o swoje. Współcześnie, dzięki skutecznym lekom przeciwwirusowym osoby z HIV mogą żyć długo i w dobrej kondycji.