W Polsce rak jelita grubego jest na drugim miejscu przyczyn śmierci z powodu choroby nowotworowej. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety, zwykle w sile wieku. Aby nie dopuścić do choroby nowotworowej, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Do zaleceń (tj. dieta bogata w błonnik, unikanie używek, aktywność fizyczna), warto dodać najnowsze doniesienie naukowców z Institute of Food Science and Technology and Nutrition (ICTAN), opublikowane na łamach "Molecular Nutrition & Food Research Journal", którzy wykazali, że kakao zapobiega rakowi jelita grubego oraz zatrzymuje rozwijającą się już chorobę nowotworową.

Reklama

Choć eksperymenty były przeprowadzone na szczurach, uczeni przekonują, że można wyniki ich obserwacji odnieść do świata ludzi. Gryzonie, u których zdiagnozowano rozpoczęty proces kancerogenezy, przez osiem tygodni spożywały pokarm wzbogacony o kakao (stanowiło ono 12 procent całego posiłku). Na finiszu badań okazało się, że u szczurów zmniejszyła się liczba szkód oksydacyjnych w komórkach, zaś zwiększyła apoptoza, która hamuje proces kancerogenezy.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

W czym tkwi moc kakao, w które obfituje m.in. czekolada. Zawiera ono duże ilości związków fenolowych, flawonoidów (głównie procyjanidyny i katechiny) zapobiegających stresowi oksydacyjnemu wywołującemu m.in. raka jelita grubego - czytam w serwisie EurekAlert. Chroni błonę śluzową jelit przed patologiami, będącymi wynikiem ekspozycji na toksyny i prokancerogeny z pożywienia - tak działają procyjanidyny, które występują w kakao w bardzo wysokiej koncentracji.

Czytaj także: Herbata - domowa broń do walki z rakiem >>>