W ramach kampanii w sześciu miastach Polski (Kraków, Białystok, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin i Kielce) odbędą się bezpłatne warsztaty dla pacjentów, ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych tematem raka jelita grubego.

Reklama

Organizatorzy zwracają uwagę, że wiele osób woli unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia tzw. "trudnej diagnozy". Tymczasem dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Dlatego konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia tego nowotworu.

Dostępu do wiedzy potrzebują także osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanej postaci. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia - ten typ raka także można "oswoić".

"Większość pacjentów po informacji, że mają raka, przeżywa szok, a następnie walczy z chorobą, szukając ratunku na wiele różnych sposobów. Rzetelna wiedza pozyskana z pewnych źródeł i pozytywne wsparcie ze strony lekarza i bliskich pozwalają oswoić się z nową sytuacją. Chorzy, którzy są poinformowani o swojej chorobie i otoczeni opieką, łagodniej przechodzą kryzysy psychiczne związane z chorobą i skuteczniej współpracują z lekarzem, aby przeciwdziałać rozwojowi choroby" - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO Andrzej Piwowarski.Podczas bezpłatnych warsztatów specjaliści w dziedzinie onkologii, dietetyki i psychologii omówią zagadnienia dotyczące: profilaktyki, wczesnej diagnozy oraz najnowszych metod leczenia raka jelita grubego; znaczenia właściwego odżywiania w czasie choroby, a zwłaszcza podczas leczenia; psychologicznych aspektów przeżywania choroby, w kontekście emocji towarzyszących pacjentowi oraz wpływu psychiki i wsparcia najbliższych na proces zdrowienia.

Przedstawiciele stowarzyszenia POL-ILKO przybliżą uczestnikom warsztatów działalność organizacji, udzielą wszelkich praktycznych informacji w związku z tematem raka jelita grubego.

Pierwsze tego typu warsztaty odbędą się we wtorek 6 września w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Św. Filipa w Krakowie. Terminy spotkań w kolejnych miastach można znaleźć na stronie www.polilko.pl.