- Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka – zapewniła szefowa urzędu Anna Popowa. Poinformowała, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji.

Reklama

Jak powiedziała Popowa, jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8).

- Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny – przekazała Popowa. U wszystkich siedmiu pacjentów zaobserwowano reakcję immunologiczną na wirusa.

- Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową – powiedziała Popowa.

Przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, jednak, jak zaznaczyła urzędniczka, czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę.

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak dodała Popowa, rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.