Epidemia grypy ogłaszana jest, kiedy chorobę stwierdza się u 1600–1800 osób na 100 tys. mieszkańców. Według danych z poszczególnych wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych obecnie na 100 tys. mieszkańców Czech hospitalizowanych jest 1865 osób. W ciągu tygodnia zanotowano wzrost liczby zachorowań o 28,4 proc.

Reklama

Gottvaldova poinformowała, że grypa występuje w całej Republice Czeskiej i we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej zachorowań jest w krajach (województwach) południowo-czeskim, pilzneńskim, morawsko-śląskim, ołomunieckim i zlińskim.

Radzimy obywatelom, jeżeli to możliwe, żeby unikali dużych skupisk ludzkich i przede wszystkim, żeby przestrzegali podstawowych zasad higieny – kichania w chusteczki i mycia rąk po każdej podróży środkami komunikacji publicznej – podkreśliła Gottvaldova.

Zaleciła także spożywanie większej ilości owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin. Do osób, które już zachorowały, zaapelowała o odpowiedzialność: „Nie roznoście grypy. Lepiej ją przeleżeć niż szerzyć”.

Reklama

W 2019 roku epidemię grypy ogłoszono w Czechach w lutym. O pomoc do lekarzy rodzinnych zwróciło się wówczas 996 tys. osób, 625 hospitalizowano, a 195 zmarło.