Koszt zakupu szczepionki w aptece to kilkadziesiąt złotych. - Nie każdego seniora stać na taki wydatek, dlatego co roku kupujemy szczepionki dla najstarszych mieszkańców Radomia - poinformował wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik.
Na sfinansowanie szczepień gmina zarezerwowała ponad 100 tys. zł. Zakupiono 3,5 tys. szczepionek.
Program jest skierowany do radomian, którzy ukończyli 65. rok życia, ponieważ to właśnie starsze osoby - zdaniem specjalistów - są bardziej narażone na powikłania po grypie.
Szczepienia co roku cieszą się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych.
W ub. roku Radom otrzymał tytuł Samorządowego Lidera w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy. Wyróżnienie zostało przyznane miastu przez Radę Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wcześniej Radom dwukrotnie został uznany za lidera wśród samorządów za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w poprzednim sezonie grypowym zarejestrowano ponad 4,5 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Ponad 16,5 tys. osób wymagało hospitalizacji; odnotowano 48 zgonów.
Przeciwko grypie wciąż szczepi się niewielki odsetek Polaków. W sezonie 2017/2018 zaszczepiło się w naszym kraju zaledwie 3,7 proc. rodaków. Pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.