Minister Szyszko zwrócił uwagę, że wirus ptasiej grypy towarzyszy dziko żyjącym ptakom. - Ptaki wykluwają się z jaj, żyją, chorują, zdrowieją i w końcu zdychają. Ten wirus związany jest z tymi ptakami, które występują w Polsce na stałe, jak również z tymi, które migrują – powiedział.

Reklama

Minister środowiska zaznaczył także, że ptasia grypa powoduje znaczące szkody dla zamkniętych hodowli drobiu, gdzie panują specyficzne warunki.

- W ramach tego, aby produkować jak najtaniej i jak najszybciej, opracowano technologie, które zmierzają ku temu, żeby uzyskiwać duży zysk, hodując w zamkniętych pomieszczeniach, klatkach, przy stałej temperaturze i wilgotności oraz przy karmieniu paszami opartymi o genetycznie modyfikowane organizmy. I w tych miejscach ta choroba dziesiątkuje, powodując ogromne straty dla producentów – dodał.

Minister środowiska podkreślił również, że najlepszą metodą eliminowania ogniska ptasiej grypy, jest usunięcie chorego stada, w którym wykryto wirusa.

- Musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby. Trzeba błyskawicznie wyeliminować to stado, które zostało zarażone. Należy również pomóc tym, którzy ponoszą straty, czyli hodowcom – powiedział minister Szyszko.