Objawy często podobne są do zwykłego przeziębienia. Dlatego, jak mówi profesor Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, ważne jest prawidłowe rozróżnienie jej symptomów. Należą do nich między innymi: nagłe pojawienie się gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle głowy, mięśni oraz stawów. Jak dodaje profesor Lidia Brydak na grypę może zachorować każdy, ale w pierwszym rzędzie małe dzieci. Wynika to z tego, że ich odporność nie jest jeszcze dobrze wykształcona.

Reklama

Główny Inspektor Sanitarny doktor Marek Posobkiewicz podkreśla, że skutki grypy mogą być tragiczne. Co roku setki tysięcy ludzi na świecie umierają z powodu tej choroby. Wielu staje się inwalidami z tego względu, że grypa daje poważne powikłania między innymi w postaci zapalenia mięśnia sercowego.

Przed wirusem grypy może nas uchronić szczepionka. Jednak stosuje ją mniej niż cztery procent Polaków. Sezon na tę chorobę rozpoczyna się jesienią i kończy wiosną następnego roku. Szczyt zachorowań zmienia się, ale główne miesiące to grudzień, styczeń i luty. W ubiegłym roku liczba zgłoszonych podejrzeń zachorowań na grypę dochodziła do trzech milionów.