Zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka poinformowała w czwartek na konferencji prasowej, że liczba zachorowań na grypę w województwie wzrasta od trzech miesięcy - w lutym odnotowano 22 tys. zachorowań, w styczniu 30 tys. - powiedziała.

Reklama

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn przypomniała o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: przykrywaniu ust i nosa w przypadku kaszlu i kataru, częstym myciu rąk wodą z mydłem, używaniu jednorazowych chusteczek do nosa, unikaniu kontaktu z osobami, które mogą być chore.

"Bardzo ważne, aby przez pierwsze trzy dni choroby pozostawać w domu" - zaznaczyła. Podkreśliła, że przez ten czas objawy grypy - wysoka gorączka, ostry ból mięśni, ból gardła - powinny minąć. "Jeśli się utrzymują, należy udać się do lekarza" - zaznaczyła. Osobom pracującym, które nie mogą dostać się na wizytę w związku z długimi kolejkami, radziła wziąć trzy dni urlopu.

"Do lekarza z objawami grypy bezwzględnie powinny udać się osoby przewlekle chore, o obniżonej odporności, osoby starsze" - zaznaczyła. Podkreśliła, że powikłania grypy mogą być bardzo groźne.

Zaznaczyła także, że osoby chore, które nie zostają w domu, szkodzą nie tylko sobie, ale zarażają innych - np. współpracowników, współpasażerów w komunikacji miejskiej. Przypomniała, że w dalszym ciągu można się zaszczepić na grypę, ale najlepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 23 do 31 stycznia zarejestrowano ogółem 69 512 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania przez cały styczeń w 2010 roku zarejestrowano 64 446 takich przypadków.Czerniawska-Ankiersztejn wyjaśniła, że szczyt ostatniego sezonu grypowego przypadł na jesień i koniec roku, dlatego dane dotyczące zapadalności na grypę w styczniu tego roku są dużo wyższe niż w ubiegłym.

Grypę w tym sezonie wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym - podają eksperci. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, powołując się na dane epidemiologiczne z Polski i innych krajów, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg. Od początku roku Państwowy Zakład Higieny odnotował zgony 32 osób, u których wykryto tę chorobę.

Reklama

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka.