Jak podała w komunikacie rządowa agencja, jej decyzje były podyktowane danymi wskazującymi na to, że trzecia dawka szczepionki daje lepszą ochronę przeciwko nowym wariantom koronawirusa, a zwłaszcza przeciw Omikronowi.

Reklama

- Biorąc to pod uwagę, FDA rozszerzyła grupę osób uprawnionych do otrzymania dodatkowej dawki, skróciła okres między zakończeniem podstawowej serii (szczepienia) a dodatkową dawką i zatwierdziła trzecią ochronną dawkę szczepionki dla niektórych z najmłodszych i najbardziej narażonych osób - oznajmił dr Peter Marks, dyrektor FDA odpowiedzialny za szczepionki.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

Według nowych reguł dodatkową dawkę mogą otrzymać wszyscy po 12. roku życia po pięciu miesiącach od drugiej dawki. Wcześniej była ona dostępna dla osób od 15. roku życia po pół roku. Dodatkowo FDA postanowiła, że trzecią dawkę mogą otrzymać również dzieci po piątym roku życia, ale tylko te z obniżoną odpornością.

Decyzję oparto m.in. na danych z Izraela, które wykazały zwiększoną skuteczność dawki przypominającej i brak dodatkowych efektów ubocznych.

Reklama

Decyzja FDA wciąż musi zostać potwierdzona przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), co prawdopodobnie nastąpi wkrótce.