Fundusz zaznaczył, że w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają profesjonalną pomoc psychologiczną.

Reklama

Fundusz zaznaczył, że powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, szczególnie w czasie pandemii COVID-19, skutkować uzależnieniem.

- Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostaje bez wpływu na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży – ostrzegł NFZ.

Przytoczył też dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. Wynika z nich, że blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Dlatego też, jak wskazał NFZ, wspólnie z resortem zdrowia uruchomiono "pilotażowy program dla dzieci i młodzieży, które nie mogą obejść się bez komputerów, smartfonów i tabletów". Ma on pomóc wyjść najmłodszym z uzależnienia.

Reklama

- Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma realnie pomóc najmłodszym pacjentom w walce z nałogiem. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce – podkreślił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Reklama

Fundusz przekazał, że od 23 grudnia 2021 r. działa już pierwszy ośrodek – Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Umowę z NFZ podpisał też Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.

Niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek zlokalizowanych w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i w Zielonej Górze – wyliczył fundusz.

Zaznaczył, że pilotaż potrwa do końca czerwca 2023 r. Z terapii mogą skorzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Za terapię płaci NFZ. Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania, a pierwsza porada lub wizyta jest możliwa już 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Pacjenci mogą zgłosić się wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi bezpośrednio do ośrodka realizującego program pilotażowy. W ramach pomocy mogą liczyć na poradę lekarską, poradę lekarską diagnostyczną, terapeutyczną, poradę psychologiczną i psychologiczno-diagnostyczną. Biorą udział w sesjach psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej, psychoedukacyjnej. Czas trwania terapii – jak zaznaczył fundusz – dostosowany jest do pacjenta i może wynieść nawet ponad 12 tygodni.