Pacjentka jednego ze szpitali na Florydzie na trzy tygodnie przed porodem (po 39 tygodniu ciąży) została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (produktem firmy Moderna). Przed narodzinami dziecka kobieta otrzymała tylko jedną dawkę szczepionki.

Reklama

Podczas porodu do badania pobrano fragment pępowiny. We krwi stwierdzono obecność immunoglobuliny IgG w stężeniu 1,3 U/mL - poinformowali lekarze z Uniwersytetu Atlantyckiego na Florydzie (FAU).

Co to oznacza? Lekarze opiekujący się pacjentką tłumaczą, że doszło u niej do przesyłu - właśnie poprzez pępowinę - dużej liczby przeciwciał dla dziecka.

ZOBACZ AKTUALNY STAN SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE>>>

- Ten przypadek dowodzi, że istnieje potencjał związany z ochroną oraz ograniczeniem ryzyka infekcji wirusem SARS-CoV-2, co zaobserwowaliśmy dzięki przekazaniu dziecku przez pępowinę immunoglobuliny (IgG) - napisali w oświadczeniu lekarze z Florydy.

Reklama

Badający kobietę naukowcy deklarują, że jest to pierwszy na świecie przypadek, w którym potwierdzono możliwość takiego transferu przeciwciał.

Reklama

W oświadczeniu amerykański zespół naukowy doprecyzował, że ciężarna była członkiem personelu medycznego, znajdującego się w ostatnim czasie na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. Szczepienie ciężarnej nastąpiło po 39. tygodniu ciąży. Poród odbył się w sposób naturalny, a niemowlę jest zdrowe. Poinformowano też, że w 28 dni od pierwszego szczepienia kobieta przyjęła drugą dawkę.

Naukowcy sugerują potrzebę kolejnych badań, które pozwolą określić m.in. to, jak długo utrzymują się przeciwciała IgG przekazane dziecku przez matkę.

Z opublikowanych na początku 2021 r. badań amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Macierzyńsko-Płodowej (SMFM) wynika, że stężenie przeciwciał przekazywanych płodom przez kobiety ciężarne, które zachorowały na Covid-19, jest stosunkowo niewielki. W badaniu tym nie uwzględniono jednak żadnej kobiety zaszczepionej przeciwko koronawirusowi. Naukowcy sugerowali, że choć kobiety w ciąży mogą produkować w swoim organizmie bardzo liczne przeciwciała wobec wirusa SARS-CoV-2, to ich poziom maleje podczas przekazywania ich dziecku za pośrednictwem pępowiny.