Bank Mleka Kobiecego, działający w CGPiN, zaprasza panie z laktacją na bezpłatne badanie składu ich mleka. Akcja potrwa do końca października.

Reklama

- Badanie składu wykonujemy na pokarmie świeżym, pobranym na miejscu. Wynik, na którym będzie można przeczytać ile białka, cukru i tłuszczu zawiera pokarm oraz jaka jest jego kaloryczność, wydajemy po ok. 15-20 min – poinformowała Ewa Miedzińska z Banku Mleka Kobiecego w Opolu.

Standardowo badanie składu mleka kobiecego jest wykonywane wówczas, gdy panie w trakcie laktacji stają się Honorowymi Dawczyniami Mleka. Akcje badania mleka kobiet, które nie są dawcami BMK, odbywają się sporadycznie, więc szpital zachęca do udziału w niej wszystkie mamy.

Bank Mleka Kobiecego w Opolu rozpoczął swą działalność w CGPiN z końcem maja 2016 r. Aktualnie jest jednym z 11 w kraju. Zajmuje się pozyskiwaniem mleka ludzkiego od kobiet, które karmiąc swoje dziecko, chcą się podzielić jego nadmiarem z innymi mamami. Mlekiem oddawanym do banku są karmione przede wszystkim dzieci przedwcześnie urodzone w szpitalu, ale również dzieci na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Jak podkreślają lekarze i położne z CGPiN w Opolu, możliwość pomocy chorym dzieciom poprzez podzielenie się nadmiarem swojego mleka jest dla mam-dawczyń niezwykle pozytywnym doświadczeniem, natomiast dla mam-biorców jest pocieszeniem i ratunkiem w trudnych chwilach po przedwczesnym porodzie, gdy ich dziecko jest słabe i chore, a one nie mają jeszcze swojego mleka, które mogłyby mu podać.

Od początku działalności BMK pozyskał i przekazał dzieciom blisko 600 litrów mleka.