UNICEF podkreśla, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat osiągnięto ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej piątego roku życia, zaznaczając jednocześnie, że taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. - Zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia, stanowią aż 46 proc. zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia – podaje organizacja.
Według jej danych, najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin - milion dzieci rocznie. Każdego dnia zaś, na świecie umiera 7 tys. noworodków. UNICEF wskazuje, że ponad 80 proc. zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Organizacja podnosi, że większości z tych zgonów można zapobiec.
- Chcemy podarować tym dzieciom więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie – mówi dyrektor UNICEF Polska Marek Krupiński, cytowany w komunikacie organizacji. Jak zaznacza, UNICEF chce dostarczyć im niezbędną pomoc i otoczyć je opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat i rozwijać się.
UNICEF przypomina, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.
Organizacja podkreśla, że można zniwelować tę różnicę, każdego roku ratując życie wielu noworodków. Aby to osiągnąć, niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.
Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.