Badanie przeprowadzone przez amerykańskich uczonych na ciężarnych samicach szczurów pokazało, że już minimalna dawka alkoholu wpływa na zachowanie potomstwa. Młode samce urodzone przez matki poddane działaniu etanolu były znacznie bardziej nerwowe – informuje pap.pl.

Reklama

Naukowcy przeprowadzili badania nieco inaczej niż zajmujący się tym zagadnieniem ich poprzednicy. Użyli znikomych ilości alkoholu, chcąc sprawdzić, czy małe dawki alkoholu też mogą wpływać na potomostwo. Jak wyjaśniali na łamach pisma „Frontiers in Behavioral Neuroscience”, eksperyment polegał na oddziaływaniu alkoholem na ciężarne samice szczurów. Tylko dwunastego dnia ciąży, przez sześć godzin oddychały one powietrzem z oparami alkoholu. Potomstwo, które się urodziło przeszło potem specjalne testy mierzące poziom niepokoju.

Efekt krótkotrwałego wystawienia na etanol okazał się zaskakująco wyraźny. Pojawił się on u samców – były dużo bardziej nerwowe, szczególnie w okresie młodzieńczym. W dorosłości też zachowywały się nienaturalnie, ale tym razem były zbyt spokojne. Z jeszcze nieznanego dla badaczy powodu samice urodzone z ciąży „pod wpływem” wykazywały normalne zachowanie.

– W mediach mówi się wiele o tym, czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. To badanie mówi, że nie istnieje – przekonuje profesor Marvin Diaz kierujący pracami zespołu.