W połowie września rzecznik praw dziecka Marek Michalak zaapelował do ministra zdrowia o skuteczniejszą ochronę dzieci nienarodzonych przed zakażeniem wirusem HIV. Wskazywał, że zaledwie 30 proc. kobiet będących w ciąży otrzymuje skierowanie od lekarza na badanie sprawdzające obecność wirusa HIV w organizmie, chociaż polskie prawo daje możliwość dwukrotnego przeprowadzenia takiego badania - pierwszego w terminie do 10 tygodnia ciąży i drugiego między 33 a 37 tygodniem ciąży.

Reklama

Resort zdrowia podzielił stanowisko RPD, wskazując na niedocenianie wagi tego badania przez lekarzy ginekologów oraz niskiej świadomości kobiet o drogach zakażenia wirusem HIV.

Ministerstwo zdrowia poinformowało RPD, że przygotowano komunikat przypominający o roli lekarza ginekologa oraz położnej w informowaniu pacjentek o celowości wykonywania badań. - Będzie on w najbliższym czasie upowszechniony wśród wszystkich lekarzy ginekologów, położnych oraz konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Resort zdrowia zwrócił uwagę w piśmie do RPD, że zadaniem lekarzy jest informowanie pacjentek o potrzebie wykonania badania na obecność wirusa HIV i przedstawienie możliwych działań, które w przypadku pozytywnego wyniku testu są w stanie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

- W przypadku, gdy szansa na urodzenia dziecka przez kobietę świadomą swojego zakażenia wirusem HIV i poddającą się leczeniu wynosi ponad 98 proc. – warto podejmować każdy wysiłek, aby wykonywanych badań w kierunku HIV u kobiet w ciąży było jak najwięcej - podkreślił resort zdrowia w komunikacie dla RPD.

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobiety w ciąży mają prawo do dwukrotnego badania krwi w kierunku HIV (pierwsze jest wykonywane przed 10. tygodniem ciąży, a drugie między 33. a 37. tygodniem). Daje to możliwość wykrycia u kobiety wirusa HIV i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka przed zakażeniem.

Szczególnie ważne jest badanie wykonywane pod koniec ciąży, ponieważ do zakażeń dziecka najczęściej dochodzi w okresie okołoporodowym. Od wyniku tego badania zależy m.in. decyzja o metodzie zakończenia porodu, wyborze metody żywienia dziecka, a także zmiana w jego kalendarzu szczepień ochronnych.