Czym jest przepuklina dziecięca?

Reklama

Przepuklina dziecięca powstaje na skutek wysiłku dziecka – np. wypróżniania, płaczu. W trakcie tych czynności rośnie ciśnienie w jamie brzusznej, a mięśnie nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, by to wytrzymać. Jelita są wypychane od wewnątrz i przez cieńsze miejsce w powłoce mięśniowej jamy brzusznej wychodzą na zewnątrz. Przepuklina może osiągać wielkość orzecha włoskiego, a nawet mandarynki.

Przepuklina u dziecka nie musi być widoczna cały czas. Może pojawiać się tylko podczas wzmożonego wysiłku, np. w trakcie kaszlu bądź płaczu. Zdarza się, że objawami towarzyszącymi przepuklinie są wymioty oraz podwyższona temperatura (więcej informacji o dziecięcej przepuklinie znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/przepukliny-u-dzieci).

Jakie są rodzaje przepukliny dziecięcej?

Przepuklina dziecięca niejedno ma imię. Jej rodzaje rozróżniamy ze względu na miejsce występowania.

Najczęściej wśród małych dzieci występuje przepuklina pępkowa. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w okolicy pępka. Nie powoduje ona dolegliwości bólowych i nie zawsze wymaga leczenia operacyjnego, bardzo często sama ustępuje przed ukończeniem przez dziecko 2. roku życia. Kiedy pojawi się charakterystyczne wybrzuszenie, rodzic może bez trudu „wepchnąć” je do środka. Niekiedy lekarze zalecają, by maluszek częściej leżał na brzuszku. W ten sposób przepuklina może skuteczniej się cofnąć.

Reklama

Może się zdarzyć, że przepuklina pępkowa powiększa się, jest wciąż widoczna nawet u kilkuletniego dziecka lub towarzyszą jej przykre dolegliwości, np. wymioty. W takiej sytuacji koniecznie jest przeprowadzenie zabiegu. Przepuklina pępkowa najczęściej występuje wśród dziewczynek i wcześniaków.

Przepuklina dziecięca może również pojawić się w pachwinie, nazywamy ją wtedy przepukliną pachwinową. Występuje ona częściej wśród chłopców i najczęściej ma charakter wrodzony. Zwiększone ryzyko pojawianie się tej przypadłości dotyczy maluchów z mukowiscydozą, chłopców z niezastąpionymi jądrami, a także wcześniaków.

Przepuklina pachwinowa, podobnie jak pępkowa, ujawnia się w czasie intensywnego wysiłku, np. kaszlu, płaczu, wypróżniania. Zdarza się, że przepuklina sięga aż do moszny, a u dziewczynek do zewnętrznych warg sromowych. Przepuklina pachwinowa i mosznowa wymaga wykonania zabiegu. Nie jest on jednak długi i skomplikowany, po jego zakończeniu dziecko do 3 dni przebywa w szpitalu (dowiedz się więcej o przepuklinie pachwinowej: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie).

Czy mogą wystąpić komplikacje?

Przepuklina dziecięca nie jest poważną przypadłością. Nie zagraża życiu, nie powoduje kalectwa. Bardzo często sama znika. Jeśli nawet niezbędne jest wykonanie zabiegu, to dziecko szybko wraca po nim do normalnego funkcjonowania.

No dobrze, a czy przepuklina nie może stać się przyczyną poważnych komplikacji? Otóż może. U dziecka może dojść do tzw. uwięźnięcia przepukliny. Dzieje się tak, gdy rodzic nie może samodzielnie wepchnąć wybrzuszenia do środka. Skutki uwięźnięcia mogą być naprawdę groźne – niedokrwienie narządów, martwica, przedziurawienie ścian jelita. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że u naszej pociechy mogło dojść do uwięźnięcia przepukliny, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to sytuacja, która wymaga pilnego wykonania operacji.