Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Według raportu przeprowadzonego przez TNS Polska dorośli zapadają na tę infekcję średnio 2-4 razy w roku. U dzieci natomiast przeziębienie występuje 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Najczęściej zapadamy na tę chorobę jesienią i wiosną. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – jedno kichnięcie to ok. 3000 kropelek z wirusem, które mogą poruszać się z prędkością 160 km/h. Możemy również zarazić się przez kontakt z zakażonymi przedmiotami - niektóre wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach gładkich, typu stoły, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe nawet do 24 godzin.

Reklama

Przeziębienie – szkolna wymówka ?

Przeziębienie jest jedną z ważnych przyczyn nieobecności w szkole i pracy. Nie ma oficjalnych badań potwierdzających liczbę opuszczonych dni w polskich szkołach z powodu tej choroby. W Stanach Zjednoczonych natomiast według National Institute of Health wyliczono, że przeziębienie powoduje rocznie 22 miliony dni nieobecności w pracy i 20 milionów dni nieobecności w szkole. Nie możemy przenieść danych amerykańskich na grunt polski, ale jedno jest pewne – z początkiem roku szkolnego zauważalne jest zmniejszenie odporności naszych dzieci a katar i kaszel zawsze są dobrym pretekstem żeby nie iść do szkoły.

Zalecenia dla przeziębionych maluchów

W przypadku uciążliwych objawów przeziębienia bardzo ważny jest odpoczynek, leżenie w łóżku a w razie potrzeby (np. w gdy dziecko gorączkuje) zwolnienie ze szkoły lub przedszkola. Zaleca się picie dużej ilości płynów – np. wody mineralnej, niegazowanej albo herbaty. Doraźne zmniejszenie objawów można uzyskać dzięki inhalacjom ciepłego i nawilżonego powietrza. W przypadku gorączki, bólów głowy lub gardła stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nigdy nie należy podawać małym dzieciom (poniżej 12 lat) aspiryny ze względu na ryzyko tzw. zespołu Reye’a. W razie bólu gardła można również stosować tabletki do ssania, które zawierają miedzy innymi lek przeciwzapalny albo mentol. Ulgę mogą przynieść również domowe sposoby, takie jak picie małymi łykami ciepłego mleka z miodem lub płukanie gardła ciepłym roztworem soli. We wczesnym etapie choroby korzystny wpływ mogą mieć preparaty zawierające jeżówkę (Ecchinacea purpurea).

Reklama

Wizyta z maluchem u lekarza jest konieczna jeżeli wystąpią duszności i/lub napady świszczącego oddechu, gorączka powyżej 38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny. W przypadku silnego bólu głowy, zatok lub ucha oraz gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10—14 dni lub nasilają się po 5—6 dni choroby.

Co zrobić by nie zachorować?

Chcąc uchronić nasze dzieci od częstych przeziębień należy zapewnić im regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu. Dlatego ważne są spacery i aktywne przebywanie na świeżym powietrzu. Istotne jest również to, aby jesienią ubierać malca stosownie do pogody. Nie należy go nigdy przegrzewać - dlatego rano, kiedy zdarzają się jesienne przymrozki możemy ubrać je "na cebulkę". W ciepłe południe, zanim maluch zacznie biegać po dworze, można będzie zdjąć gruby sweter spod kurtki. Nie należy jednak na dworze rozbierać zgrzanego i spoconego dziecka. Unikajmy także zatłoczonych miejsc i zbliżania się do zakażonych osób. W okresie zwiększonych zachorowań na przeziębienie i grypę konieczne jest częste i długie mycie rąk mydłem (ok. 15–30 sekund).