Zanim pozwolisz dziecku obejrzeć kolejną kreskówkę, poznaj wyniki najnowszych badań (przeprowadzonych w ramach Quebec Longitudinal Study of Child Development), które zostały zaprezentowane na łamach "Paediatric Research". Wzięło w nich udział 1997 chłopców i dziewczynek w wieku 29 miesięcy. Ich rodzice szczegółowo informowali, ile czasu przed telewizorem spędzają mali wolontariusze.

Reklama

Okazuje się, że dzieci, które codziennie oglądają telewizję dłużej niż 2 godziny i 52 minuty, wypadają bardzo słabo w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie siedzą za długo (albo wcale) przed szklanym ekranem. Przede wszystkim są gorzej rozwinięte fizycznie i intelektualnie, jak również miewają problemy w kontaktach z innymi dziećmi. Poza tym mali telemaniacy mają problemy z koncentracją, ubogie słownictwo i słabe umiejętności matematyczne.

Co istotne, u dzieci, które spędzają codziennie przed telewizorem mniej niż 2 godz. i 52 min, nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków takiej formy spędzania wolnego czasu.

Eksperci z American Academy of Paediatrics przypominają swoje zalecenia: niemowlęta oraz małe dzieci w ogóle powinny unikać telewizji. Natomiast dzieci w wieku powyżej dwóch lat mogą oglądać TV maksymalnie dwie godziny dziennie. Każda dodatkowa godzina ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>