Na nasze pytania dotyczące kataru u dzieci odpowiada dr Robert Szamborski, doktor nauk medycznych, specjalista otorynolaryngolog, ekspert kampanii „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”.

Reklama

1. Czym tak naprawdę jest katar?

Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa. Jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa objawiającym się uczuciem zatkania (niedrożność) oraz wyciekiem wodnistej wydzieliny.

2. Czy rodzaj kataru może wskazywać na konkretną chorobę?

Analiza wydzieliny z nosa może nas informować o przyczynie choroby. Wodnisty wyciek (katar), któremu towarzyszy świąd, kichanie, łzawienie z oczu, to zwykle alergiczny nieżyt nosa. Gdy wydzielina jest wodnista (rzadka) i przeźroczysta, prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją wirusową. Z kolei gęsty wyciek w kolorze białym lub żółtawym (zakażony bakteriami) najczęściej wskazuje na zakażenie bakteryjne.

3. Często słyszymy, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni? Czy to prawda?

To tylko potoczna opinia, nie znajdująca potwierdzenia w praktyce lekarskiej. Zdecydowanie nieleczony nieżyt błony śluzowej nosa może doprowadzić do groźnych powikłań w jamach nosa i zatokach przynosowych oraz może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

4. Jak najszybciej i najskuteczniej pokonać katar?

Najważniejsze to unikać infekcji i dbać o prawidłowy stan naszej błony śluzowej nosa. W tym celu należy codziennie dbać o higienę jam nosa. Można wykorzystywać preparat na bazie wody morskiej.

5. Jak zarażamy się katarem? Czy rzeczywiście jest to bardzo proste?

Czynniki biologiczne (wirusy, bakterie) przenoszone drogą kropelkową dostają się jam nosa, wywołując nieżyt błony śluzowej nosa. Niestety ta droga szerzenia się infekcji jest bardzo skuteczna szczególnie w dużych skupiskach ludzi, np. w przedszkolach, szkołach, urzędach, supermarketach i kinach.

ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka? OBJAWY >>>