Marek Michalak zaznacza, że uczulanie stomatologów, by zauważali konkretne objawy i zgłaszali przypadki krzywdzenia dzieci, przyniosło dobre efekty w krajach skandynawskich. Eksperci ze Szwecji i Norwegii podzielą się swoimi doświadczeniami z polskimi stomatologami na konferencji we Wrocławiu, zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka. Jak wyjaśnił Marek Michalak skandynawscy specjaliści będą mówić o rozpoznawania konkretnych urazów czy infekcji, które mogły powstać u dziecka wyłącznie na skutek przemocy lub wykorzystania seksualnego.

Reklama

Marek Michalak podkreśla, że każdy każdy lekarz, który zauważy objawy wskazujące na możliwość krzywdzenia dziecka powinien zawiadomić o tym policję, prokuraturę lub sąd rodzinny. Jak mówi rzecznik - niektórzy nie reagują, bo obawiają się uwikłania w jakieś procedury. A powinni mieć świadomość, że lekarz tylko przekazuje swoje spostrzeżenia, a do wyjaśnienia podejrzeń są powołane odpowiednie służby. Rzecznik zaznacza, że lekarze dentyści nie mają świadomości znaczenia niektórych objawów, bo nie byli przygotowywani do ich rozpoznawania.

Spotkanie polskich dentystów ze skandynawskimi specjalistami jest częścią kongresu z okazji 15. lecia Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Rzecznik Praw Dziecka uważa, że rozpoznawanie przemocy wobec dzieci powinno być stałą częścią programu edukacji młodych lekarzy. Marek Michalak zapewnił, że materiały informacyjne na temat rozpoznawania przypadków krzywdzenia dzieci, i konkretne instrukcje dla lekarzy, zostaną zmieszczone w specjalnym biuletynie na stronie internetowej biura RPD.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama