50 ciężarnych z Ełku (warmińsko-mazurskie) będzie mogło skorzystać do końca roku z bezpłatnej szkoły rodzenia. Miasto sfinansuje kursy dla przyszłych mam z nadwyżek wypracowanych przez miejski szpital. Na szkołę rodzenia miasto wyda do końca 2012 roku ok. 30 tys. zł.

Nie chcemy tych środków przeznaczać na żaden inny cel poza zdrowotnym. Dlatego z tej nadwyżki kupujemy szczepionki od grypy dla ok. 1 tys. seniorów oraz otwieramy szkołę rodzenia - powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Zajęcia w szkole rodzenia poprowadzą położne ze szpitala miejskiego. Przyszłe mamy podczas kursów poznają tajniki porodu oraz podstawy opieki nad noworodkiem. Każdej z ciężarnych nieodpłatnie w szkoleniu będzie mogła towarzyszyć jeszcze jedna osoba.

Andrukiewicz przyznał, że przyszłe mamy zgłaszały mu potrzebę stworzenia tego typu bezpłatnej placówki. - Obecnie istniejące w mieście były płatne, a nie każdą ciężarną stać na szkołę rodzenia, zwłaszcza, że narodziny dziecka pociągają za sobą szereg wydatków - dodał.

Prezydent Ełku zaznaczył, że jeśli pomysł się sprawdzi, miasto rozważy, czy nie kontynuować bezpłatnej szkoły rodzenia także w przyszłym roku.