Naukowcy z University of Akron oraz Penn State University nie pozostawiają kobietom złudzeń - warto wracać po urlopie macierzyńskim do pracy na pełen etat. To zdecydowanie lepsza decyzja niż pozostanie z dzieckiem w domu. Lepsza dla kobiety.

Reklama

Analiza ponad 2500 przypadków kobiet wykazała, że powrót do pracy wiązał się z ich dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Panie tryskały energią, miały świetny nastrój i rzadziej cierpiały na depresję. Obserwacja naukowców trwała od 1978 do 1995 roku - podaje "Daily Telegraph".

Pracujące mamy cieszą się świetnym zdrowiem do 40. urodzin (tak długo ich przypadki były pod lupą naukowców), o ile jest to praca w pełnym wymiarze godzin. Kobiety, które pracują na niepełen etat albo zostają w domu z dzieckiem nie mogą się pochwalić tak znakomitą kondycją fizyczna i psychiczną.

Jak przyznaje autorka badań, prof. Adrianne Frech: Praca daje kobietom poczucie kontroli, niezależności oraz ustawia cel i daje zadowolenie z jego osiągnięcia. Można w niej odczuć, że jest się ekspertem w jakiejś dziedzinie i dostać za to wynagrodzenie. Dodaje, że kobieta powinna najpierw zdobyć wykształcenie i doświadczenie zawodowe, zanim zdecyduje się na pierwszą ciążę.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>