Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" jest organizowany w Częstochowie po raz szósty. Do pierwszych pięciu edycji zgłaszały się tylko zainteresowane szkoły, tym razem będzie obligatoryjny we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach. Obejmie łącznie 60 szkół.

Reklama

Jego celem jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży oraz zwiększenie ich aktywności fizycznej na zajęciach z wychowania fizycznego oraz w trakcie międzyszkolnych zawodów" - powiedziała PAP rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie Edyta Kapelka.

Rzeczniczka poinformowała, że w ramach programu uczniowie będą także uczestniczyć w konkursach kulinarnych oraz z wiedzy o zdrowym żywieniu.

Częstochowski Sanepid koordynuje program. Przekazuje m.in. pakiety materiałów z informacjami na temat zajęć, jakie mogą przeprowadzić nauczyciele. Nauczyciele przygotowują także programy autorskie.

Reklama

"W trakcie minionych edycji programu zabieraliśmy uczniów do supermarketów. Zadaniem było prawidłowe odczytanie informacji o produktach, które znajdują się na opakowaniach. Odwiedziliśmy także sklepy ze zdrową żywnością" - powiedziała PAP nauczycielka Gimnazjum nr 12 Katarzyna Pulcer.Nauczycielka dodała, że w ramach programu "Trzymaj formę!" każdego roku organizowane są dla uczniów spotkania z psychologiem na temat anoreksji i bulimii (osobne zajęcia dla dziewcząt i chłopców). Gimnazjaliści uczą się także komponowania jadłospisów, liczenia kalorii. W ramach zajęć sportowych chodzą na basen, jeżdżą na nartach oraz biorą udział w rajdach rowerowych.

Reklama

Uczniowie Gimnazjum nr 12 samodzielnie przygotowują także soki, które sprzedawane są za symboliczną złotówkę.

"Taki program jest potrzebny, ponieważ ok. 20-30 proc. dzieci ma problem z nadwagą. Myślę, że nie odbiegamy pod tym względem od średniej krajowej" - powiedziała Pulcer.

Program "Trzymaj formę!" ma zasięg ogólnoeuropejski. Realizowany jest na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz wytycznych zawartych w "Białej Księdze Komisji Europejskiej - Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością". Realizacja programu została określona jako priorytet zdrowotny prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

W Częstochowie program obejmie 41 szkół podstawowych i 19 gimnazjów.