W tym roku towarzyszy nam hasło "Na dobry początek dnia", które odnosi się do roli śniadania w zapobieganiu i leczeniu choroby. Odpowiednio skomponowany poranny posiłek pomaga bowiem kontrolować apetyt w ciągu dnia i utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.

Reklama

W ramach obchodów w Warszawie (10.00) odbędzie się konferencja "Cukrzyca w codziennej praktyce". Zostaną poruszone na niej takie tematy, jak międzynarodowe standardy w codziennej praktyce leczenia cukrzycy a problemy polskiego pacjenta, czy otyłość u diabetyków a zapotrzebowanie na insulinę.

W południe na Placu Zamkowym pacjenci z cukrzycą przedstawią taneczny happening pod nazwą DiabeDance. Układ choreograficzny zostanie wykonany w tym samym czasie we wszystkich województwach w Polsce, a jego celem jest podkreślenie roli aktywności fizycznej w profilaktyce choroby.

Z kolei wyrazem solidarności z osobami chorymi, będzie iluminacja mostu Śląsko-Dąbrowskiego w stolicy w kolorze niebieskim, symbolizującym jedność działań wszystkich środowisk w walce z cukrzycą.

Cukrzycę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała i ogólne osłabienie.

Reklama

Liczba chorych szybko rośnie. Obecnie wynosi około 370 milionów. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ponad 550 milionów diabetyków. Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, a co 10 sekund z powodu powikłań tej choroby, umiera pacjent.

Reklama

W naszym kraju na to schorzenie cierpi około 3. milionów ludzi, jedna trzecia z nich jeszcze o tym nie wie. Według rankingu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej z 2013 roku, Polska zajmuje w Europie czwarte miejsce pod względem częstości występowania cukrzycy, za Rosją, Portugalią i Cyprem

Powstawaniu cukrzycy sprzyja niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania dolegliwości.

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny.

Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle lekami doustnymi.

Choroba wymieniana jest wśród głównych przyczyn problemów z układem krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Od 75 do 80 procent cukrzyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu w przypadku diabetyków jest trzykrotnie wyższe, niż w przypadku ludzi zdrowych.

Cukrzyca jest znana od bardzo dawna, pierwsze wzmianki pojawiły się już na egipskim papirusie z około 1550 roku przed naszą erą. Przełomem w leczeniu cukrzycy było odkrycie insuliny w 1922 roku przez Fredericka Bantinga, za co rok później naukowiec został wyróżniony Nagrodą Nobla.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną. Tradycją tego dnia stało się podświetlanie na niebieski kolor budynków użyteczności publicznej, pomników, zabytków oraz innych obiektów. Na znak solidarności z diabetykami, w poprzednich latach niebieską oprawę zyskały między innymi, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Tower Bridge w Londynie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i Wieża Ratuszowa w Krakowie.