Pierwsze objawy, takie jak zmęczenie, wypadanie włosów, kłopoty z koncentracją, pogorszenie wzroku i przekrwienie oczu łatwo przegapić albo wytłumaczyć przepracowaniem. Dlatego najczęściej cukrzyca wykrywana jest przypadkowo.

Reklama

Dariusz Gnatowski, aktor, przyznaje, że nie wie, kiedy choroba się zaczęła. Leczy się od pięciu lat. Na pierwszym etapie cukrzycy cieszył się, że nic go nie boli. Później przyszła świadomość, że jest to choroba przewlekła i nie da się jej wyleczyć. Przyznaje, że to było najtrudniejsze.

Profesor Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mówi, że cukrzyca wciąż jest bagatelizowana. Nie jest chorobą, która zabija natychmiast, która powoduje silne bóle ale nakłada pewne ograniczenia - dlatego trzeba o niej mówić. - Trzeba podjąć wszelkie wysiłki, aby osoby chore mogły pracować zawodowo, a nie korzystały z renty - podkreśla prof. Czupryniak.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna wynikająca między innymi z tego, że dużo jemy, a za mało mamy wysiłku - wyjaśnia profesor Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii. O cukrzycy typu drugiego, której jest najwięcej decydują tak zwane czynniki środowiskowe, a przede wszystkim sposób odżywiania. Niestety, wszystkie społeczeństwa krajów rozwiniętych mają złe nawyki żywieniowe i tendencje do jedzenia ponad miarę, stąd coraz więcej jest osób otyłych, u których rozwija się cukrzyca - dodaje prof. Strojek.

W Polsce mamy trzy miliony chorych na cukrzycę. Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.