Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która oddziałuje na wiele narządów, w tym także na mózg. Ale, wbrew obiegowej opinii, depresja nie jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego ani chorobą mózgu, lecz chorobą ogólnoustrojową. To zaburzenie psychiczne, które wpływa na mózg, niekiedy uniemożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. Manifestuje się także w innych obszarach ciała – powoduje brak apetytu, bezsenność, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni.

Reklama

Czy Hashimoto może wpływać na psychikę, powodując depresję?

Przyczyny depresji są złożone. Mogą to być czynniki psychospołeczne, jak również zaburzenia hormonalne, z którymi mamy do czynienia w przypadku hashimoto. Dlatego wiele badań łączy depresję z niedoczynnością tarczycy, charakteryzującą się spadkiem poziomu hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w krwi. Niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy może nasilać objawy depresji, takie jak bezsenność, odczuwanie lęku, zaś gdy jest właściwie leczona, może te objawy łagodzić.

Hormony T4 i T3, za wydzielanie których odpowiedzialna jest tarczyca, regulują pracę układu nerwowego. Jeśli ich wydzielanie jest zaburzone, jak w przypadku hashimoto, mogą pojawić się objawy psychiczne, takie jak obniżony nastrój, chroniczne zmęczenie, apatia, problemy ze snem. Jak widać, symptomy autoimmunologicznego zapalenie tarczycy częściowo pokrywają się z objawami depresji.

Dolegliwości przy hashimoto mogą obniżać nastrój

Chorzy na hashimoto często zmagają się z niekontrolowanym przyrostem wagi, utratą włosów i suchą swędzącą skórą. Do tego bywają zmęczeni, zirytowani i miewają kłopoty z koncentracją i pamięcią. To niewątpliwie może wpływać na ich słabsze samopoczucie. Niższy poziom życia niekiedy wywołuje problemy psychiczne. Zdarza się, że depresja jest pierwszym wyrazistym objawem hashimoto. Objawy psychiczne związane z zapaleniem tarczycy mogą poprzedzać pełny obraz niedoczynności tarczycy. Dlatego lekarz diagnozujący depresję, może zalecić pacjentowi badania w kierunku chorób tarczycy.

Leczenie depresji przy hashimoto

Kuracja powinna być prowadzona przez endokrynologa (lub lekarza rodzinnego) w porozumieniu z psychiatrą. Zdarza się tak, że po wdrożeniu leczenia tarczycy, poprawia się stan zdrowia psychicznego pacjenta i objawy depresji maleją. Badania pokazują, że jeśli mamy do czynienia zarówno z niedoczynnością tarczycy, jak i depresją, leki z hormonem tarczycy mogą działać lepiej niż leki antydepresyjne.

Zarówno w przypadku hashimoto, jak i depresji, pomocne jest wprowadzenie zdrowego trybu życia. Liczą się codzienny nieforsowny wysiłek fizyczny, regularny sen, stałe pory posiłków, które powinny zawierać świeże warzywa i owoce, tłuste ryby morskie i zdrowe oleje roślinne. Należy zrezygnować z alkoholu.