Do wychłodzenia organizmu może dojść np.: gdy zabłądzimy z górach, czekamy długo na pomoc po kolizji samochodowej lub gdy wpadniemy do zbiornika wodnego zimą. Hipotermię może wywołać nie tylko śnieg i mróz, ale także deszcz i wiatr. Jakie są objawy hipotermii?

Reklama

Objawy wychłodzenia organizmu

Jednym z pierwszych objawów wychłodzenia są dreszcze. Organizm reaguje dreszczami, gdy nie jest w stanie utrzymać normalnej temperatury ciała i za ich pomocą stara się wygenerować więcej ciepła. Kolejnym objawem jest stopniowe osłabienie. Osoba traci siły w częściach ciała bezpośrednio wystawionych na działanie niskich temperatur, np. w dłoniach. Gdy ustają dreszcze jest to sygnał, że sytuacja staje się poważna. Objawy hipotermii zależą od stopnia wychłodzenia.

Przy temperaturze ciała na poziomie 35-32 stopni Celsjusza występują tzw. objawy łagodne. Są to silne dreszcze, zimne dłonie i stopy, które mogą być blade lub sine. Osoba jest przytomna, może być nieco przestraszona.

Reklama

Przy objawach umiarkowanych, gdy temperatura ciała wynosi pomiędzy 32 a 28 stopni Celsjusza osoba nie jest już w stanie pomóc sobie sama. Jest przytomna, najczęściej senna, obojętna i zdezorientowana. Nie ma dreszczy, skóra na klatce piersiowej jest chłodna w dotyku, a tętno niemiarowe.

Ostre objawy (między 28 a 24 stopni Celsjusza), gdy osoba jest już w średnim lub złym stanie, to zazwyczaj brak przytomności, brak odpowiedzi na pytania, niereagowanie na bodźce, nieporuszanie się, płytki i wolny oddech, a także lodowata skóra i słaba praca serca, która może w każdej chwili się zatrzymać.

Krytyczne objawy wychłodzenia organizmu, gdy temperatura ciała spada poniżej 24 stopni Celsjusza, to zazwyczaj utrata przytomności, brak oddechu, brak oznak krążenia krwi, zatrzymanie pracy serca.

W przypadku zauważenia osoby zagrożonej hipotermią należy poinformować o tym odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 999, 997, 998 lub 112.

Jaka temperatura jest śmiertelna dla organizmu człowieka?

Przy jak niskiej temperaturze człowiek umiera? W hipotermii temperatura ciała człowieka spada poniżej 35 stopni Celsjusza, co uznaje się za wartość groźną dla zdrowia i życia człowieka. Jednak szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy ilość wytwarzanego ciepła jest mniejsza niż ilość ciepła traconego przez organizm, a temperatura ciała osiąga 28 stopni Celsjusza. Stanowi to poważne zagrożenie dla ludzkiego życia.