Podrażnione oko, czy może już zapalenie spojówek?

Reklama

Oczy alergików są szczególnie wrażliwe. Nie tylko wykazują nieprzyjemne i uciążliwe objawy alergii, są także są jedną z dróg wnikania alergenu do organizmu. Poprzez ciągłe potarcia, swędzenie i łzawienie dodatkowo je podrażniamy. Im dłużej oczy mają kontakt z cząsteczką, przed którą starają się bronić, tym bardziej są rozognione. Jeśli nie zareagujemy właściwie w odpowiednim momencie, możemy doprowadzić do alergicznego zapalenia spojówek, w którym wszystkie wymienione symptomy uczulenia są jeszcze bardziej nasilone.

Przejdź przez alergię bez łez

Zupełne uniknięcie alergenów jest niemal niemożliwe. Możemy jednak z powodzeniem zastosować kilka prostych sposobów na to, by możliwie ograniczyć ich dostęp do naszego organizmu. Twoje oczy podziękują ci za to sprawiając, że życie alergika nie będzie aż tak uciążliwe.

  • Nie dotykaj okolic oczu – to bardzo prosta metoda na to, by skutecznie ograniczyć dostęp alergenów do oka. Na dłoniach przenosimy nie tylko wiele pyłków, ale także bakterii i zanieczyszczeń, które dodatkowo podrażnią wrażliwą śluzówkę.
  • Zastosuj krople do oczu dla alergików, które utworzą na powierzchni Twojego oka tarczę ochronną. To nie tylko je nawilży, ale także utrudni alergenowi wniknięcie do organizmu. Zwróć uwagę na skład - zawartość ektoiny zmniejszy dodatkowo stan zapalny (np. Ektin).
  • Noś okulary przeciwsłoneczne jako naturalną barierę przeciw pyłkom. Jeśli musisz wyjść z domu, ważne, by były dość duże i zakrywały całe oczy. Czyść je także częściej niż zazwyczaj – zetrzesz w ten sposób osadzające się na nich alergeny.
  • Częściej myj twarz i włosy – alergeny mogą dopaść cię również w domu, pamiętaj, że buzi nie ochronisz na stałe maską, a włosy nawet związane czy krótkie, chłoną zanieczyszczenia i pyłki. Ponieważ poprzez usta, nos i oczy, alergeny wnikają do Twojego organizmu, wzmożone mycie głowy i twarzy pomoże Ci w zmniejszeniu objawów uczulenia.
  • Zastosuj chłodne okłady na oczy w momencie, gdy czujesz że Twoje podrażnione i opuchnięte powieki wołają o pomoc. Złagodzisz w ten sposób świąd i ukoisz nabrzmiałe okolice oka, zmniejszysz także dyskomfort związany z ostrą reakcją alergiczną. Pamiętaj jednak, by były to okłady z czystej wody – dodatek ziół może je dodatkowo podrażnić.

Alergia potrafi skutecznie utrudnić życie każdego, kto jest na nią narażony. Oczy uczuleniowców dają często szczególnie nieprzyjemne jej objawy. Warto zatem pamiętać o kilku trikach, które nie tylko poprawią komfort Twojej codzienności, ale stosowane konsekwentnie pozwolą Ci cieszyć się latem i wiosną jak inni.