Imbir, to jeden z powszechnie znanych i szeroko opisanych cudów botaniki, gdyż sprawdza się nie tylko w kuchni, jako przyprawa, ale także w lecznictwie. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dowiodły, że może być skutecznym środkiem w leczeniu bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych, ale ma też silne właściwości, które ułatwią oddychanie chorym na astmę, a przy tym może w naturalny sposób wzmocnić działanie leków rozszerzających oskrzela.

Reklama

- Astma to coraz bardziej powszechna choroba, ale mimo lepszego zrozumienia, co ją wywołuje i jak się rozwija, w ciągu ostatnich 40 lat zatwierdzono tylko kilka nowych leków, które leczą nie samą chorobę, a jej objawy. To nie jest dobra informacja dla astmatyków - powiedziała główna autorka badań Elizabeth Townsend.

- W naszym badaniu wykazaliśmy, że składniki imbiru mogą działać synergistycznie z lekami rozluźniającymi mięśnie gładkie dróg oddechowych - dodała Townsend.

Nowe odkrycie amerykańskich naukowców, to tylko kolejne zastosowanie imbiru w lecznictwie, na znanej od dawien dawna długiej liście jego właściwości. Imbir wspomaga trawienie, a zawarty w nim olejek pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Zmniejsza zapalenie płytek krwi, poprawia krążenie, przeciwdziała zakrzepom, zmniejsza poziom cholesterolu, działa przeciwwymiotnie, pomaga w leczeniu migreny, ma działanie przeciwobrzękowe i moczopędne.

Imbir jest też świetnym naturalnym lekiem na przeziębienia. Zawiera substancje przeciwzapalne, działa odkażająco, odświeżająco i rozgrzewająco. Napar z imbiru i tymianku może wyleczyć katar, a wywar z imbiru może posłużyć do płukania gardła.

Kobiety kochają imbir z dwóch powodów. Po pierwsze oczyszcza organizm z toksyn i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a po drugie pomaga w walce z cellulitem, dlatego też znalazł swoje zastosowanie w produkcji kosmetyków modelujących ciało.

Kosmetyki z imbiru można przygotować samemu w domu, należy jednak pamiętać, że muszą one być zużyte zaraz po przygotowaniu. Wystarczy zmieszać pół szklanki cukru, z jedną czwarta szklanki oliwy z oliwek, dwoma łyżeczkami świeżo zmielonego obranego korzenia imbiru i startą skórką cytryny, by uzyskać domowy peeling do ciała. Jedna czwarta szklanki gruboziarnistej soli morskiej wymieszana z trzema łyżeczkami obranego świeżo zmielonego korzenia imbiru, połową łyżeczki mielonego cynamonu i pięcioma kroplami ulubionego olejku eterycznego da natomiast domową, mocno rozgrzewającą sól do kąpieli.

Reklama

Warto wiedzieć, że w zależności od gatunku zmienia się zastosowanie korzenia. Najwyższej, jakości gatunek pochodzi z Jamajki i ten można stosować dowolnie również, jako przyprawę. Najbardziej popularnym w sztuce kulinarnej gatunkiem jest jednak malezyjski imbir lekarski oraz spożywany na surowo imbir japoński. W lecznictwie wykorzystuje się natomiast imbircytwarowy i żółty.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu