Pierwsze promienie słońca, pierwsza zieleń drzew i coraz dłuższe dnie to przejawy długo wyczekiwanej wiosny. Nie wszyscy jednak mogą się w pełni cieszyć piękną pogodą. Wiosna daje się szczególnie we znaki alergikom. Okres od lutego do kwietnia to czas, kiedy alergizują pyłki drzew i kwiatów, latem trawy i żyto, a kurz, choć uczula cały rok, najsilniej odczuwalny jest od kwietnia do grudnia.
Z roku na rok przybywa alergików, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. W ciągu ostatnich 100 lat ich liczba wzrosła prawie o 20%. Coraz częściej odkrywamy, że katar, łzawienie oczu, migreny, wysypka, osłabienie i ogólne złe samopoczucie spowodowane są uczuleniem, którego wcześniej nie mieliśmy. Ten problem może spotkać każdego, bez względu na wiek, sposób odżywiania czy uwarunkowania genetyczne. Warto już dziś pomyśleć o profilaktyce i zadbać o to, by otoczenie w którym się znajdujemy było możliwie wolne od alergenów.
Najczęstszą i najbardziej powszechną przyczyną alergii jest kurz, a właściwie roztocza, które się w nim znajdują. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy i jakimi przedmiotami się otaczamy, są wszędzie tam, gdzie człowiek, bowiem żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, których odchody są jednym z najsilniejszych alergenów w codziennym otoczeniu człowieka. Najkorzystniejszym dla nich środowiskiem są pomieszczenia o temperaturze 22-28’C i dużej wilgotności powietrza. Szczególnym upodobaniem darzą sypialnie, a zwłaszcza środowisko, w którym człowiek śpi. W łóżku stwierdza się 10 razy więcej roztoczy, niż w kurzu z podłogi, a koc zawiera 47 razy większe ich zagęszczenie niż kurz podłogowy z okolic drzwi.
Im wcześniej rozpoczniemy walkę z roztoczami, tym większa szansa, że uda się uniknąć przewlekłych chorób, związanych z reakcjami alergicznymi. Podstawowym zabiegiem, który przyniesie natychmiastowy efekt jest zastosowanie pościeli, która eliminuje bakterie i roztocza. Zalecana jest tu pościel z wełny, której włókna pokryte są lanoliną - naturalnym tłuszczem zwierzęcym. Pościel ta nie pozwala na rozwój roztoczy i wolnych rodników, gdyż nie gromadzi naskórka i nie wykazuje zbyt dużej wilgotności.
Decydując się na zakup pościeli należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy posiada ona odpowiednie atesty, m.in. znak jakości Woolmark. Dzięki temu dostajemy gwarancję, że produkt wełniany jest najwyższej jakości i posiada wszystkie właściwości, o których mowa. W Polsce producentem pościeli wełnianej, spełniającej powyższe kryteria jest firma Il-tex, która oferuje wysokiej jakości wyroby z wełny w przystępnej cenie.
W utrzymaniu dobrego, nieprzyjaznego roztoczom mikroklimatu pomoże usunięcie przedmiotów łatwo gromadzących kurz. Należy również pamiętać o częstym i systematycznym sprzątaniu mieszkania, wietrzeniu pomieszczeń i trzepaniu dywanów. Jeśli o to zadbamy, w krótkim czasie poczujemy się zdrowsi, pełniejsi energii i bardziej wypoczęci.