Podstawowym celem zaprezentowanego programu jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, łatwo dostępne. Dodano, że celem strategicznym jest "osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa".

Reklama

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Rząd nie rozważa złagodzenia obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm farmaceutycznych. Rozpoczęcie szczepień planowane jest w I kw. 2021 r.

Szef rządu podkreślił, że chociaż w ostatnich dniach obserwowana jest mniejsza liczba nowych przypadków COVID-19 w porównaniu z sytuacją sprzed kilku tygodni, nie jest rozważana zmiana w zakresie obostrzeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od jutra pod numerem będzie działać specjalna infolinia, gdzie można będzie uzyskać informacje na temat szczepień (pod numerem 989), a od połowy stycznia także pod tym numerem będzie można rezerwować daty szczepień.