Na mocy zawartego w 2021 r. porozumienia naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) i specjaliści z Grupy Aquanet prowadzą badania obecności wirusa SARS-CoV-2 w poznańskich ściekach. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku - czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań - podał poznański magistrat.

Reklama

W komunikacie podkreślono, że według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2, czyli trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. Dodano przy tym, że w lutym odnotowano łącznie 917 zakażeń. Ale to tylko oficjalne dane - w związku z tym, że wielu chorych nie przeprowadza testów, mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości - zaznaczono w informacji urzędu miasta.

Cytowana w komunikacie dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska wskazała, że do marca 2022 r. poziom materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach był "porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań".

Reklama

- Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń - oceniła Pietrusik-Adamska.

W 2021 r. samorząd Poznania, IChB PAN oraz wodociągowe spółki Aquanet S.A. i Aquanet Laboratorium podpisały porozumienie o współpracy, na mocy którego naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach. Wyniki pomiarów są cyklicznie przekazywane zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie Poznania.

Magistrat podał w czwartek, 9 marca, że obecnie samorząd przygotowuje nową umowę dotyczącą monitorowania ścieków także pod kątem występowania materiału genetycznego grypy i wirusa RSV.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że od 2 do 8 marca w całym kraju wykonano ponad 56,2 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2. Resort podał również, w tym samym okresie potwierdzono w Polsce 19 051 zakażeń SARS-CoV-2, w tym 4869 ponownych. Na COVID-19 zmarły 22 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 69 chorych.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 441 501 przypadków zarażenia koronawirusem, a 118 989 chorych z COVID-19 zmarło.