- Mało się mówi o depresji maskowanej, a jest to specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych, które dają mało charakterystyczne objawy, różniące się od klasycznych rodzajów tej choroby. Mogą to być różnego rodzaju bóle, lęki, fobie, natręctwa, problemy z układem krążenia, zaburzenia odżywiania, czy nawet skłonności do używek – wymieniła Soroka.

Reklama

Depresja maskowana to jakby depresja bez depresji

Jak zaznaczyła, z powodu nieswoistych objawów, depresja maskowana mylona jest ze schorzeniami somatycznymi, czyli zaburzeniami mającymi bezpośredni związek z problemami natury psychicznej. - Depresję maskowaną można nazwać podstępnym wrogiem - paradoks polega na tym, że jest to jakby depresja bez depresji, czyli problemy emocjonalne nie wysuwają się na pierwszy plan – zobrazowała.

Wskazała, że są różne powody, dla których może dojść do pojawienia się tego rodzaju depresji, nie zostały one jednak określone dokładnie. Specjaliści zgadzają się jednak, że taka depresja może być uwarunkowana predyspozycjami osobowościowymi. Szczególnie często dotyka to perfekcjonistów, a także osoby, mające problemy z wyrażaniem emocji.

Kiedy ujawnia się depresja maskowana?

Z tej przyczyny tym trudniej zdiagnozować depresję maskowaną. Objawy pojawiają się np. po dniu pracy w domu, po wypełnieniu obowiązków. - Normalnie funkcjonujemy, chodzimy do pracy, mamy życie towarzyskie – nawet osoby, które widzą nas z zewnątrz codziennie, nie są w stanie określić, że mamy jakiś problem; co dopiero, jeśli mówimy o zaburzeniu – podkreśliła Soroka.

- Zaburzenia pojawiają się, jeżeli mamy tak naprawdę spokój, odpoczywamy – wtedy tak naprawdę zaczyna nas boleć w klatce piersiowej, czy mamy trudności z jedzeniem, ze snem - dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać te wszystkie objawy, które są mylone z typowymi objawami somatycznymi – powtórzyła.

Reklama

W takich przypadkach należy pomyśleć o wizycie u psychologa: być może zauważone trudności mają podłoże zewnętrzne, co specjalista zdoła zweryfikować. Można również skorzystać z pomocy psychiatry. Jednocześnie tym bardziej należy zadbać o prawidłowy sen, o odpoczynek. Niektórzy sugerują też spróbowania technik relaksacyjnych np. oddechowych.

Specjalistka z gliwickiego szpitala zastrzegła, że depresja maskowana jest rodzajem depresji, który nie jest wyróżniany przez systemy klasyfikacyjne jako odrębny podtyp. Określenie "maskowana" oznacza, że faktyczny problem, jakim jest depresja, ukrywa się za objawami wskazującymi na inną chorobę.