Dziennik Gazeta Prawana logo

W Chinach duża fala Covid-19. Zapełnione szpitale i kolejki do krematoriów

22 grudnia 2022, 20:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
koronawirus, Chiny
shutterstock
Chińskie szpitale wypełniają się chorymi, a przed krematoriami tworzą się kolejki karawanów. Władze zawęziły tymczasem kryteria określania zgonów jako spowodowane przez Covid-19 i w czwartek nie zgłosiły ani jednego przypadku śmiertelnego.

Rząd w Pekinie zniósł niedawno utrzymywane przez prawie trzy lata drakońskie środki walki z pandemią. Obecnie wariant Omikron szerzy się w kraju praktycznie bez żadnej kontroli, choć po rezygnacji z masowych testów nie widać tego w oficjalnych statystykach.

Szpitale zapełniają się pacjentami, w aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych i szybkich testów na Covid-19, a władze miast próbują wzmacniać służbę zdrowia i otwierają specjalne kliniki. Według ekspertów w zamieszkanym przez 1,4 mld ludzi kraju w 2023 roku może umrzeć nawet ponad milion chorych na Covid-19.

Przed krematorium w dzielnicy Tongzhou w Pekinie ustawiła się kolejka około 40 karawanów, a parking był zapełniony – podała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Tymczasem państwowa komisja zdrowia zgłosiła w czwartek tylko niecałe 3 tys. nowych zakażeń i ani jednego nowego zgonu na Covid-19. Władze ogłosiły, że do liczby przypadków śmiertelnych Covid-19 będą zaliczane wyłącznie osoby, które zmarły na zapalenie płuc lub niewydolność oddechową.

Osoby zakażone, które umierają z powodu komplikacji dotyczących innych organów lub z powodu pogorszenia chorób współistniejących, nie będą klasyfikowane jako zgony na Covid-19 – wyjaśnił szef oddziału chorób zakaźnych w Pierwszym Szpitalu Uniwersytetu Pekińskiego Wang Guiqiang, cytowany przez Reutera.

Choć w chińskich miastach nie obowiązują już prawie żadne restrykcje, a wirus szerzy się na dużą skalę, osoby powracające lub przybywające do Chin z zagranicy wciąż muszą przechodzić co najmniej pięciodniową obowiązkową kwarantannę w rządowych ośrodkach, gdzie poddawani są wielokrotnym testom na Covid-19.

- Z– powiedział PAP mieszkający w Kantonie Europejczyk, który sam spędził ponad tydzień w rządowym izolatorium w październiku.

Chińskie władze nie ogłosiły oficjalnie żadnych zmian dotyczących wymogu kwarantanny dla przyjezdnych, ale według anonimowych źródeł agencji Bloomberga rozważają zniesienie tego obowiązku w styczniu. Osoby przybywające do Chin nie musiałyby już spędzać pięciu dni w rządowych ośrodkach, a jedynie monitorować swój stan zdrowia w domach przez trzy dni – podał Bloomberg.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj