Poza kilkunastoma krajami afrykańskimi, w których małpia ospa była od lat 70. ubiegłego wieku chorobą endemiczną, przypadki śmiertelne stwierdzono w trzech państwach - po jednym z Brazylii i Indiach oraz dwa w Hiszpanii.

W Europie wirus małpiej ospy został odkryty już w 39 krajach. Najwięcej przypadków jest w Hiszpanii - 5719, Niemczech - 3186, Wielkiej Brytanii - 2914 i Francji - 2673. Granica tysiąca zakażeń została przekroczona także w Holandii, gdzie stwierdzono 1025 przypadków.

Reklama

W Polsce, według Reutersa, odnotowano do 15 sierpnia 95 zakażeń.

Poza Europą i Afryką wirus małpiej ospy najmocniej rozprzestrzenił się w USA (11 842 zakażenia), Brazylii (2893) i w Kanadzie (1059).

WHO ogłosiła w lipcu, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia małpiej ospy jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia i wprowadziła najwyższy poziom alertu epidemicznego.

Reklama

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, którą pierwszy raz u ludzi zidentyfikowano w w 1970 roku. Schorzenie zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, głównie w Beninie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Republice Konga, Sierra Leone i Sudanie Południowym. W krajach tych do tej pory zmarło pięć osób.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.