Specjalista przyznaje, że początkowo, kiedy wprowadzano szczepienia przeciwko Covid-19, nie było jeszcze pełnych danych. "Ale już od dawna wiemy, że są bezpieczne i są rekomendowane przez Europejską Agencję Leków (EMA)" – przekonuje na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Reklama

Ciąża i szczepionki przeciw COVID-19

Jak zaznacza, komentarze o tym, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży, "to kłamstwo". O bezpieczeństwie szczepień przeciwko Covid-19 EMA pisze na swej stronie internetowej. Stwierdza, że produkt Corminaty (jedna ze szczepionek w technologii mRNA przeciwko Covid-19 - PAP) może być stosowana u kobiet w ciąży.

Europejska Agencja Leków zwraca uwagę, że „dane obserwacyjne uzyskane od dużej liczby kobiet zaszczepionych w drugim i trzecim trymestrze ciąży produktem leczniczym Comirnaty nie wykazały zwiększenia występowania zaburzeń ciąży”. Agencja przyznaje też, że dane dotyczące przebiegu ciąży po zaszczepieniu w pierwszym trymestrze są ograniczone, jednakże nie stwierdzono jak dotąd zwiększonego ryzyka poronienia.

Reklama

Badania na zwierzętach – według Europejskiej Agencji Leków – nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i (lub) płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. Nie stwierdzono też szkodliwego wpływu na reprodukcję.

EMA, karmienie piersią

EMA nawiązuje też do karmienia piersią przez kobiety zaszczepione przeciwko Covid-19. Stwierdza, że nie należy się spodziewać wpływu na noworodków lub dzieci karmionych piersią, „ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na produkt leczniczy Comirnaty u kobiet karmiących piersią jest minimalna”.

Dane obserwacyjne uzyskane od kobiet karmiących piersią po zaszczepieniu nie wykazały ryzyka występowania działań niepożądanych u noworodków lub dzieci karmionych piersią – zaznacza EMA. I dodaje: Produkt leczniczy Comirnaty może być stosowany podczas karmienia piersią.