Badacze piszą o tym na łamach „Nature Human Behaviour” w artykule „COVID-19 vaccination mandates and Vaccine uptake”. Pod uwagę wzięto dziesięć prowincji Kanady oraz trzy kraje europejskie: Francję, Niemcy i Włochy. Wykazano, że wprowadzenie obowiązku legitymowania się certyfikatem szczepień przeciwko COVID-19 w miejscach publicznych szybko i znacząco zwiększało poziom wyszczepienia społeczeństwa.

Reklama

Dla niektórych osób ten wymóg był bodźcem do tego, żeby się w ogóle zaszczepić. Z badań specjalistów Simon Fraser Univiversity w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie wynika, że po wprowadzeniu wymogu certyfikatu o 60 proc. zwiększyła w ciągu tygodnia liczba szczepień pierwszą dawką preparatu przeciwko COVID-19. Symulacje, jakie w związku z tym przeprowadzono wykazały, że gdyby certyfikat wprowadzono wcześniej, wyszczepienie społeczeństwo mogłoby być większe. A dzięki temu mniej byłoby zgonów z powodu pandemii.

- Szczepienie okazało się bardzo skuteczne w redukowaniu rozprzestrzeniania się jak i ciężkiego przebiegu COVID-19, a to zmniejszało ryzyko powikłań tej choroby – zaznaczają główni autorzy badania Aleksander Karaivanov, Danogwoo Kim, Shih En Lu oraz Hitoshi Shigeoka. Dodają, że uzyskanie wysokiego poziomu zaszczepienia ma istotne znaczenie dla poprawy zdrowia jak i stanu gospodarki w czasie pandemii.

Badacze podkreślają, że teraz bardzo ważne jest upowszechnienie dawek przypominających szczepionki przeciwko COVID-19 (tzw. boostera) w związku z pojawianiem się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Istotne znaczenie będzie miało zachęcanie do szczepień w nadchodzących miesiącach, przed oczekiwanym jesienią wzrostem zakażeń.