W ostatnich dwóch latach główne przyczyny zgonów spowodowanych przez choroby zakaźne to powodująca gruźlicę bakteria Mycobacterium tuberculosis oraz wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za COVID-19. Choroby te rzadko współistnieją i wielu specjalistów uważa, że szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed COVID-19.

Reklama

Zespół prof. Richarda Robinsona z Ohio State University prowadził badania na dwóch różnych szczepach myszy, zainfekowanych bakterią M. tuberculosis. Zostały one wystawiona na działanie wirusa powodującego COVID-19. Jak się okazało, myszy z gruźlicą nie wykazywały objawów COVID-19, prawdopodobnie dlatego, że istniejąca wcześniej odpowiedź immunologiczna na gruźlicę zapobiegała namnażaniu wirusa w ich płucach.

Jeśli podobny mechanizm dotyczy także ludzi, może być jednym z powodów, dla których pojawiło się niewiele doniesień o osobach zarówno z gruźlicą, jak i COVID- 19, a kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gruźlicą mają niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Autorzy sugerują, że przyszłe badania powinny koncentrować się na interakcji pomiędzy COVID-19 a zakażeniem gruźlicą u ludzi.