Dziennik Gazeta Prawana logo

Covid-19 nie zniknie? EKSPERT: Już pojawiła się siostrzana, ukryta linia omikronu

14 lutego 2022, 12:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Laboratorium
Shutterstock
"Jest szansa, że ludzkość nabierze odporności po omikronie, ale nie będzie ona nam dana na zawsze. Z doświadczeń wiemy, że będą potrzebne kolejne szczepionki, bo koronawirus już nas nie opuści" – oceniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zdaniem Szuster-Ciesielskiej "następstwem omikronu może być mozaika różnych zdarzeń".  – powiedziała w komentarzu dla UMCS, udzielonego w ramach inicjatywy "Okiem eksperta".

3 mln zakażeń dziennie

Mimo że omikron został zidentyfikowany zaledwie cztery miesiące temu, to w skali świata doprowadził do około trzech milionów nowych zakażeń dziennie.

 – stwierdziła. Dodała, że "niektórzy twierdzą, że będzie to ostatnia taka fala, ja jednak jestem bardziej ostrożna".

W jej ocenie, patrząc na poprzednie warianty koronawirusa, można powiedzieć, że omikron jest przełomowy "z naukowego punktu widzenia jednocześnie zaskakujący i niepokojący".

 – wyjaśniła.  – podkreśliła.

Według Szuster–Ciesielskiej jest szansa, że ludzkość nabierze odporności po omikronie, "ale ta odporność nie będzie dana na zawsze".

 – powiedziała.

Dodała, że "na dłuższą metę połączenie ogólnoświatowych szczepień i odporności poinfekcyjnej powinno w pewnym momencie doprowadzić do ostatniej fali pandemii".

– podsumowała. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj