Naukowcy z University of Exeter (Wielka Brytania) przeanalizowali 83 prace naukowe, w tym rezultaty przeglądów wielu badań, aby sprawdzić skuteczność terapii ketaminą różnych zaburzeń psychicznych. Swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

Reklama

Ketamina to lek stosowany w znieczuleniu przedoperacyjnym, który - jak pokazują kolejne badania - może oddziaływać na psychikę.

Najmocniejsze dowody naukowcy znaleźli na skuteczność w leczeniu ciężkiej depresji i depresji związanej z chorobą dwubiegunową. Nasilenie objawów spadało w ciągu 1 do 4 godzin po podaniu pojedynczej dawki i utrzymywały się do dwóch tygodni.

Niektóre prace wskazują, że powtarzana terapia może dać utrzymujące się dłużej efekty, ale potrzebne są dalsze badania maksymalnego czasu działania leczenia.

Reklama

Podobnie pojedyncza lub wielokrotne dawki ketaminy powodowały silną redukcję myśli samobójczych. W tym względzie substancja działała już po czterech godzinach od podania i działała średnio przez trzy dni, aż do tygodnia.

- Nasze badanie to najdokładniejszy przegląd rosnącej puli dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że ketamina może być użyteczna w łagodzeniu depresji i myśli samobójczych, otwierając nowe możliwości dla dalszych skutecznych interwencji. Ważne jest, aby pamiętać, że przegląd ten dotyczy ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać jakimkolwiek ryzykiem - mówi główna autorka badania, Merve Mollaahmetoglu z University of Exeter.

Działanie ketaminy w przypadku depresji i myśli samobójczych zostało potwierdzone systematycznymi przeglądami badań, metaanalizami, co oznacza dużą siłę zebranych dowodów. - Odkrywamy, że ketamina przynosi obiecujące efekty w trudnych w leczeniu zaburzeniach. Potrzebujemy teraz lepiej zaprojektowanych testów do sprawdzenia tych korzyści - mówi prof. Celia Morgan.

Reklama

Wstępne badania wskazują też na potencjał w leczeniu zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsywnych czy syndromu stresu pourazowego.

Co więcej w przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, ketamina krótkoterminowo zmniejszała głód i objawy odstawienia.

Inne niż depresja i myśli samobójcze zaburzenia były jednak badane rzadziej i w bardziej uproszczony sposób.

Testowanie ketaminy stwarzają też pewien kłopot. Otóż uczestnicy są w stanie odróżnić ją od placebo - zwracają uwagę naukowcy. Proponują jednocześnie rozwiązanie - jako placebo można użyć innego psychoaktywnego środka, który trudno będzie odróżnić od ketaminy.

Pozostaje jeszcze bez odpowiedzi wiele pytań - na przykład o optymalną dawkę, najlepszy sposób podania, czy efekty łączenia ketaminy z psychoterapią.