Nie znaleźliśmy dowodów na to, że zarówno ryzyko hospitalizacji, jak i pojawienia się symptomów (Covid-19) jest mniejsze w przypadku Omikrona w porównaniu z Deltą - głosi raport Imperial College na temat badania.

Reklama

Ochrona przed chorobą, jaką daje przebycie Covid-19, może być w przypadku Omikronu na poziomie zaledwie 19 proc. - głosi komunikat.

Naukowcy stwierdzili też, że w przypadku wariantu Omikron ryzyko zainfekowania się po zaszczepieniu jest "znacząco wyższe" niż w przypadku Delty. W badaniu skuteczności szczepionek posłużono się preparatami firm AstraZeneca i Pfizer/BioNTech.

- Badanie dostarcza kolejnych, bardzo istotnych dowodów na to, w jak dużym stopniu Omikron może pokonać odporność nabytą wcześniej zarówno poprzez szczepienia, jak i infekcję - napisał w oświadczeniu prof. Neil Ferguson, który nadzorował badanie.

Podkreślił, że zdolność Omikronu do uciekania przed barierą immunologiczną stanowi poważne, nieuchronne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Reklama

Jednak były szef zespołu odpowiedzialnego za szczepienia w Wielkiej Brytanii, dr Clive Dix, ocenił, że wnioski z badania Imperial College są przedwczesne, ponieważ naukowcy wciąż dysponują niedostatecznymi danymi na temat wariantu Omikron.

Reklama

Dix uważa, że dalej idące ustalenia na temat Omikronu będzie można poczynić za miesiąc, gdy dostępna będzie większa ilość danych na temat skuteczności dawek przypominających szczepionek, liczby hospitalizacji spowodowanych ciężkim przebiegiem Covid-19 i przypadków śmiertelnych.

Dane, które przeanalizowali naukowcy z Imperial College, dotyczyły 333 tys. zakażeń, w tym ponad 122 tys. infekcji wariantem Delta i 1846 potwierdzonych zakażeń Omikronem.

Profesor Imperial College Azra Ghani, która jest współautorką badania, ocenia, że stanowi ono "fundamentalne modelowanie przyszłej trajektorii fali Omikronu i potencjalnych skutków szczepień oraz innych działań dotyczących zdrowia publicznego".

Wcześniej w piątek Reuters przytoczył wyniki badania przeprowadzonego przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, które wskazuje, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem, a skuteczne pozostają preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer/BioNTech.