Minister zdrowia podczas konferencji prasowej zainaugurował kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Reklama

Niedzielski podkreślił, że od blisko dwóch lat trwają pracę nad reformą psychiatrii dziecięcej.

Chcemy, żeby ona była oparta na ośrodkach wsparcia środowiskowego, a nie na szpitalach, jak było do tej pory. Tym bardziej że liczba psychiatrów nie pozwala na zapewnienie ogromnej dostępności i sprostania tym potrzebom, które w tej chwili się pojawiają – zaznaczył szef MZ.

Infolinia

Zwrócił uwagę, że "niezależnie od działań dotyczących budowania sieci wsparcia, problemem jest wstyd i brak skłonności do rozmawiania o problemach psychicznych".

Dodał, że głównym celem kampanii jest promocja otwartości w mówieniu o swoich emocjach. Nie bać się ich ukrywać, żeby rozmawiać z rodzicami w pierwszej kolejności, ze specjalistami. Uruchamiamy specjalną infolinię. Warto zapamiętać ten numer: 800 12 12 12. – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ważna jest odwaga w mówieniu o swoich emocjach i problemach. Często zapomina się w tej dyskusji publicznej, że zdrowie psychiczne jest takim samym elementem zdrowia, jak każda inna dolegliwość, choć można powiedzieć, że jest to o wiele trudniejsze w leczeniu – zaznaczył.