8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii.

Fizjoterapia to nauka medyczna zyskująca coraz większe uznanie, mimo ogromnego postępu w terapiach medycznych. Fizjoterapeuci są trzecim najliczniejszym zawodem medycznym w Polsce po lekarzach i pielęgniarkach.

Reklama

Mateusz Pepłowski, fizjoterapeuta z kliniki Carolina Medical Center w Warszawie, twierdzi w informacji przekazanej PAP, że dziedzina, którą stosuje zawsze pomaga. Trzeba jednak pamiętać, że fizjoterapeuta wspomaga proces leczenia, ale nie leczy. Często jednak poprawia wyniki leczenia.

- Fizjoterapeuta znając odpowiednie techniki jest w stanie dobrać różne bodźce, których celem jest mobilizacja naszego organizmu. Nasze ciało doskonale wie, jak ma optymalnie funkcjonować, a w razie potrzeby się regenerować, np. złamana kość po odpowiednim zaopatrzeniu przebudowuje się samoczynnie. Problem powstaje wtedy, kiedy nasz organizm nie jest w stanie tych procesów w odpowiednim czasie aktywować, utrzymać i kończyć. Wtedy proces leczenia wymaga ingerencji specjalistów, włączenia farmakoterapii, a coraz częściej również ingerencji chirurgicznej – wyjaśnia.

Fizjoterapia pomaga pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy udary mózgu. - Mimo że zmiany neurologiczne u takich pacjentów pozostają nieodwracalne, to systematyczna rehabilitacja pozwala im zachować sprawność i samodzielność możliwie jak najdłużej – przekonuje fizjoterapeuta.

Z rehabilitacji korzystają pacjenci poddający się zabiegom ortopedycznym, takim jak wszczepienie endoprotezy czy rekonstrukcja więzadeł. - Warto taką rehabilitację rozpocząć jeszcze przed operacją, gdyż ma ona na celu zmniejszenie bólu czy redukcję obrzęków i stanów zapalnych, pozwoli też przyśpieszyć powrót do zdrowia po planowanej operacji. Aby efekty utrzymały się i następował dalszy progres, terapia powinna być kontynuowana również po wyjściu ze szpitala – zaznacza.

Zdarza się, że fizjoterapia pozwala uniknąć operacji. Nie jest to możliwe, gdy dojdzie do całkowitego zerwania więzadła, nie ma technik rehabilitacyjnych, które mogłyby temu zaradzić. Rehabilitacja może jednak pomóc w razie zmian zwyrodnieniowych, powstających na skutek przeciążenia. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie ją zastosować.

Reklama

- Jeśli zgłosimy się do specjalisty podczas pierwszych faz zmian, które trwają latami i na dodatek nie bolą, jesteśmy w stanie pomóc sobie właśnie rehabilitacją. Jeśli jednak zmiany zwyrodnieniowe przejdą na ostatnie poziomy, wówczas nie jesteśmy już w stanie skutecznie rehabilitować danego pacjenta i najprawdopodobniej skończy się to ingerencją chirurgiczną – tłumaczy fizjoterapeuta.

Fizjoterapia z reguły pomaga, gdy zmiany strukturalne nie są jeszcze zaawansowane. Często wystarczy wtedy dobranie odpowiedniego ruchu i aktywności fizycznej, zmiana diety czy złych codziennych nawyków związanych z funkcjonowaniem organizmu.

- Dzieci mogą być poddawane fizjoterapii już od pierwszego dnia życia – zapewnia fizjoterapeuta. - U niektórych dzieci możemy obserwować pewne odstępstwa w rozwoju motorycznym od wyznaczonych norm, co może być wynikiem wrodzonej wady lub choroby albo jest cechą indywidualną. Warto wówczas zasięgnąć porady lekarza i fizjoterapeuty, którzy dobiorą odpowiednie metody i środki wspomagające rozwój dziecka.

Fizjoterapeuta zaznacza, że u dzieci, podobnie jak u dorosłych, bardzo ważne jest szybkie reagowanie, żeby nie przegapić tzw. złotego okresu, w którym rehabilitacja jest najbardziej skuteczna i efektywna. - Pamiętajmy, że dzieci mają kapitalny metabolizm oraz ogromne możliwości do regeneracji organizmu. Im później rozpoczęta rehabilitacja, tym większe zagrożenie nieodwracalnymi zmianami – podkreśla.

Coraz więcej szpitali oferuje kompleksowe, sześciotygodniowe, nieodpłatne rehabilitacje pooperacyjne. Mateusz Pepłowski uważa, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ lekarz operujący wie najlepiej, jakie zalecenia powinien otrzymać dany pacjent.

W przypadku rehabilitacji pokrywanej z Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest skierowanie od lekarza, u którego leczymy swoje schorzenia. - Skierowanie niezbędne jest również w przypadku turnusu rehabilitacyjnego czy leczenia sanatoryjnego i uzdrowiskowego. Wówczas ubezpieczyciel decyduje, kto może z takiej oferty skorzystać oraz określa proces rehabilitacji, rodzaj zabiegów i ich częstotliwość - tłumaczy.

Są różne rodzaje fizjoterapie, takie jak fizjoterapia pulmonologiczna, rehabilitacja ortopedyczna, fizjoterapia ginekologiczno-urologiczna, fizjoterapia sportowców oraz ta stosowana na oddziałach intensywnej terapii. Fizjoterapeutą zostaje się po ukończeniu 5-letnich studiów magisterskich, odbyciu półrocznej praktyki zawodowej i zdaniu państwowego egzaminu uprawniającego do wykonywania tego zawodu.