Prowadząca badanie prof. Zohar Chabot-Wilner z Centrum Medycznego Suraski w Tel Awiwie poinformowała, że zapalenie błony naczyniowej oka rozwinęło się w przypadku 23 oczu u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. Pojawiło się ono w ciągu dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszego zastrzyku lub w ciągu miesiąca po drugim.

Reklama

Ten przedział czasowy jest zgodny z innymi doniesieniami o zapaleniu błony naczyniowej oka po różnych szczepionkach - dodała.

Ośmiu pacjentów miało wcześniej zapalenie błony naczyniowej oka, ale między rokiem a 15 laty wcześniej.

Większość przypadków łagodna

Większość przypadków była łagodna, a tylko trzy były ciężkie – wszystkie zaś można było leczyć miejscowymi kortykosteroidami i kroplami do oczu. Tylko w jednym przypadku nastąpiło pogorszenie po otrzymaniu drugiej dawki, ale po odpowiednim leczeniu choroba ustąpiła również u tej osoby.

Badanie przeprowadzone pod koniec okresu kontrolnego wykazało, że we wszystkich oczach poprawiła się ostrość wzroku, a choroba całkowicie ustąpiła.

Konkluzja jest taka, że polecam szczepienie osobom z zapaleniem błony naczyniowej oka lub bez – podkreśliła okulistka cytowana przez portal kanału 20. telewizji izraelskiej.

Zaznaczyła jednak, że jeśli u kogokolwiek pojawi się zapalenie błony naczyniowej oka po przyjęciu szczepionki, osoba ta powinna być odpowiednio leczona, a jeśli problem pojawi się po pierwszej dawce, nadal powinna otrzymać drugą.

Wyniki badania zostały przyjęte do publikacji przez czasopismo okulistyczne "Retina".